Niedziela 23 kwietnia 2023 roku ma wyjątkowy charakter dla miłośników książek. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – jedno z ważniejszych świąt dla wielu bibliotek, placówek edukacyjnych, instytucji kultury, wydawnictw i księgarń – ale przede wszystkim dla pasjonatów literatury. Tego dnia organizowane są różne wydarzenia promujące książki i czytelnictwo oraz podkreślające wagę ochrony własności intelektualnej. Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego także i w tym roku dołącza do grona instytucji pamiętających o Dniu Książki.

SDKiPA obrazek róża na książce

Przypomnijmy, pomysł organizacji święta zrodził się w głowie katalońskiego wydawcy – w 1926 roku. Wtedy bowiem Vicente Clavel Andrés z Walencji postanowił wykorzystać to, iż 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzone święto narodowe – dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Tradycją było wówczas wręczanie kobietom róż czerwonych, jak krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. W zamian kobiety zaczęły obdarowywać mężczyzn prezentami w postaci książek.

Dzień książki przyjął się i upowszechniał.  W 1995 roku UNESCO oficjalnie postanowiło uznać tę datę za Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tym bardziej, że zbiega się ona z rocznicą śmierci m.in. Williama Szekspira (23 kwietnia 1616) i Miguela de Cervantesa (22 kwietnia 1616).