Komunikat dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego z dnia 18 sierpnia 2020 r.

w sprawie: zasad korzystania z usług Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego
w dniach od 1 do 30 września

W związku z nadal obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 491) w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne osób odwiedzających oraz pracowników Biblioteki Głównej i bibliotek specjalistycznych zalecamy zachowanie szczególnych zasad sanitarnych.

1. Czytelnicy zgłaszający się po odbiór lub zwrot książek, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi GIS, proszeni są o zasłonięcie ust i nosa.
  2. Zalecane jest również korzystanie ze środków dezynfekcyjnych.
  3. W pomieszczeniu wypożyczalni będzie mogła się znajdować tylko jedna osoba. Pozostali czytelnicy będą oczekiwać na swoją kolej na zewnątrz pomieszczenia bibliotecznego w zalecanych bezpiecznych odległościach.
  4. Zwroty wypożyczonych książek będą przyjmowane w oznaczonych punktach bibliotecznych, które znajdują się przy wypożyczalniach bibliotek UO.
    Książki będą odbierane według określonej procedury, która pozwoli oddzielić zbiory przyjmowane od pozostałego księgozbioru.
  5. W Czytelni Biblioteki Głównej wydzielonych będzie 10 miejsc do pracy dla czytelników.
  6. W bibliotekach specjalistycznych będą wydzielone po 2 lub 3 miejsca do pracy dla czytelników w zależności od powierzchni pomieszczenia bibliotecznego.
  7. Wszystkie zbiory biblioteczne będą dostarczane czytelnikom przez personel bibliotek. Zawieszony jest do odwołania wolny dostęp do zbiorów w czytelniach.
  8. Publikacje z których korzystali czytelnicy na miejscu w czytelniach zostaną odłożone na 3 dniową kwarantannę. Czytelnik może zwrócić się z prośbą o rezerwację i udostępnienie tych samych zbiorów w kolejnych dniach.

GODZINY OTWARCIA

Biblioteka Główna oraz biblioteki specjalistyczne będą otwarte
w godz.  9:00 – 15:00  z przerwami w godz. 11:00 – 11:30 i 13:00 – 13:30.

Dodatkowo następujące biblioteki będą miały wydłużone godziny otwarcia we wtorki
i czwartki do godz. 17.00:

– Biblioteka Główna,

– Biblioteka Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Medycznych,

– Biblioteka Wydziału Ekonomicznego,

– Biblioteka Wydziału Nauk o Zdrowiu.

WYPOŻYCZENIA, ZWROTY I PROLONGATY

W przypadku pytań lub wątpliwości  dotyczących stanu swojego konta bibliotecznego lub powstałych zaległości prosimy o kontakt mailowy z Wypożyczalnią Biblioteki Głównej: wypozyczalnia@uni.opole.pl   lub telefoniczny: 77 401 6143 (wypożyczalnia), 77 401 6137 (czytelnia).

USŁUGI BIBLIOTECZNE I INFORMACYJNE

W czasie ograniczenia  dostępu do pomieszczeń bibliotecznych świadczymy zdalnie pomoc
i usługi w zakresie:

• wyszukiwania informacji w katalogach i bazach naukowych dostępnych online,
  • wykonywania kopii cyfrowych fragmentów wskazanych utworów pochodzących ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej (wg uregulowań Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych),
  • rejestrowania publikacji w Bazie Wiedzy UO,
  • analiz bibliometrycznych.

Ponadto w zaistniałej sytuacji Biblioteka UO proponuje swoim użytkownikom korzystanie ze źródeł elektronicznych, w tym:

Książek elektronicznych –  około 270 000 tytułów polskich
i zagranicznych podręczników i monografii naukowych – http://bg.uni.opole.pl/category/ebook/

Czasopism elektronicznych –  10 450 tytułów czasopism naukowych –

Baz danych – 56 specjalistycznych baz czasopism elektronicznych –  http://bg.uni.opole.pl/bazy-danych-2/