_____ sekretariat 77 401 61 40 _____ wypożyczalnia 77 401 6143 biblioteka@uni.opole.pl

JM Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk zaprasza na spotkanie z prof. dr. hab. Wiesławem Banysiem – wybitnym specjalistą językoznawstwa ogólnego i romańskiego, wieloletnim rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Honorowym Przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, który wygłosi wykład zatytułowany

Uniwersytet nowoczesny a projekt Ustawy 2.0.

Spotkanie odbędzie się 16 listopada 2017 r. o godz. 13.00 w Auli Błękitnej Collegium Maius UO (pl. Kopernika 11)

Wiesław Banyś – profesor filologii romańskiej, od 1974 r. związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach: w latach 1996–2002 dziekan Wydziału Filologicznego, w latach 2002–2008 prorektor ds. nauki i informatyzacji, rektor UŚ dwóch kadencji w latach 2008–2016; były przewodniczący Konferencji Rektorów – Uniwersytetów Polskich  i Akademickich Szkół Polskich. Obecnie Honorowy Przewodniczący KRASP.  Specjalizuje się w logicznych podstawach językoznawstwa ogólnego i romańskiego, gramatyce semantycznej, językoznawstwie kognitywnym i stosowanym, w szczególności komputerowym. Uhonorowany licznymi nagrodami i oznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i francuskim Orderem Legii Honorowej. Autor 3 monografii, ponad 70 artykułów naukowych, współredaktor 3 prac zbiorowych, redaktor naukowy międzynarodowego 20-tomowego czasopisma językoznawstwa ogólnego i romańskiego „Neophilologica”.

Prof. Wiesław Banyś – biogram