_____ sekretariat 77 401 61 40 _____ wypożyczalnia 77 401 6143 biblioteka@uni.opole.pl

Od 10 lipca 2017 r. w holu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego będzie można oglądać wystawę zatytułowaną „20 lat po powodzi„.

9 lipca 1997 r. był słoneczny i ciepły. Był też ostatnim dniem przed tragedią powodzi, która dzień później pochłonęła wyspę Pasiekę i znajdującą się tam Bibliotekę Uniwersytetu Opolskiego. W nadchodzących ostrzeżeniach o możliwości wystąpienia powodzi brakowało informacji co do rozmiarów fali powodziowej. W tej sytuacji o godz. 9.30 dyrekcja Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego podjęła decyzję o zamknięciu Biblioteki i przystąpieniu do szybkiej ewakuacji księgozbioru, w której wzięli udział jej pracownicy, dodatkowo przydzielona obsługa oraz służby administracyjne Uniwersytetu Opolskiego.

Wydarzenia te zostały utrwalone na zdjęciach i zapisały się w pamięci pracowników. Przygotowana wystawa przedstawia pełną poświęcenia pracę bibliotekarzy, ich wkład w ratowanie zbiorów, oczyszczanie biblioteki, a także w odbudowę utraconego i zniszczonego księgozbioru. Zaprezentowano na niej zdjęcia z archiwum Biblioteki, a także zdjęcia znanych opolskich fotografów – Jerzego Stemplewskiego i Tadeusza Kwaśniewskiego – przedstawiające dramat powodzi na wyspie Pasieka i na pobliskim Zaodrzu. Uzupełnienie zdjęć i wycinków z prasy lokalnej tego okresu stanowią publikacje książkowe na temat przyczyn, skutków oraz wpływu katastrofalnej powodzi z 1997 r. na życie mieszkańców dotkniętych kataklizmem.