Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego zaprasza do odwiedzenia okolicznościowej wystawy multimedialnej przygotowanej z okazji 25. rocznicy powodzi tysiąclecia.
Wystawę pt. 25 lat po powodzi można oglądać od 10 lipca do 31 sierpnia 2022 r. w holu Biblioteki Głównej przy ul. Strzelców Bytomskich 2.

Plansze wystawowe opowiadają historię kataklizmu, który rozpoczął się 10 lipca 1997 r. i dokonał zniszczeń w mieście Opolu, na wyspie Pasiece oraz przede wszystkim w zasobach Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego. Wystawa pokazuje zmagania mieszkańców miasta, którzy ruszyli z pomocą, instytucji, organizacji i innych bibliotek zaangażowanych w pomoc w ratowaniu zbiorów i dóbr kultury w czasie katastrofy, a także później – przy odrestaurowaniu zniszczonych kolekcji.

kolaż zdjęć - Wystawa 25 lat po powodzi

Wystawa przypomina o zaangażowaniu pracowników biblioteki i uniwersytetu oraz strażaków i żołnierzy w ratowanie zbiorów oraz usuwanie skutków wielkiej wody. Postery wystawowe opisują historię tamtych dni, a prezentowane zdjęcia ilustrują te wydarzenia. Oprócz fotografii z archiwum biblioteki można zobaczyć zdjęciową dokumentację powodzi autorstwa Jerzego Stemplewskiego. Los biblioteki nie jest wyrwany z kontekstu, stąd na wystawie znajdują się obrazy ukazujące szerszą perspektywę – widok miasta zawładniętego przez wodę. Z jednej strony stanowi to upamiętnienie rocznicy dramatycznych wydarzeń, z drugiej – przywołuje wspomnienia bohaterskich zmagań i heroicznych postaw mieszkańców wobec żywiołu.

W gablocie zgromadzony został wybór publikacji, jakie ukazały się po powodzi; obok wydawnictw albumowych i bogato ilustrowanych reportaży znajdują się w niej prace naukowe obejmujące szerokie spektrum zagadnień: od opracowań meteorologicznych, poprzez analizy psychologiczne, socjologiczne, po prace opisujące kulturowe skutki powodzi. Zgromadzone książki dotyczą nie tylko ściśle Opola, ale też całego regionu oraz innych obszarów kraju dotkniętych kataklizmem.

Charakter wystawy podkreśla film ukazujący życie w podtopionym mieście, a tłem jest utwór muzyczny z tamtego czasu. Niewielka instalacja symbolicznie przypomina, jak na sznurach suszono część księgozbioru. Całości dopełniają autentyczne eksponaty, w tym sprzęt i wyposażenie udostępnione przez naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadłubie Turawskim Pana Andrzeja Latusska. Sprzęt strażacki, ponton wykorzystywany w akcji z 1997 r. to namacalne ogniwo łączące nas z tamtymi wydarzeniami. Podobnie przykładowe egzemplarze uratowanych książek. Warto obejrzeć, warto pamiętać.

Zapraszamy.

Rocznicową wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej i Bazy Wiedzy.
Opracowanie graficzne i zdjęcia: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych

Tekst: Marcin Podolan z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych