Testowy dostęp do narzędzia Web of Science Research Assistant

Uniwersytet Opolski uzyskał dostęp testowy do narzędzia Web of Science Research Assistant.

Firma Clarivate, dostawca Web of Science, zaoferowała bezpłatny dostęp testowy do narzędzia opartego o technologię AI. Będzie ono aktywne od 12 maja do 11 czerwca. Ten wyjątkowy Asystent Badawczy został stworzony we współpracy z naukowcami i dla naukowców, aby pomóc im w pełni wykorzystać Web of Science Core Collection, najpopularniejszą na świecie multidyscyplinarną bazę danych cytowań.  Aby z niego skorzystać wystarczy zwyczajowe wejście do bazy WoS.


W ramach wsparcia dostępu testowego, przedstawiciele Clarivate zapraszają na dedykowany webinar:
Web of Science Research Assistant – Sztuczna inteligencja dla wsparcia odkryć i badań
Data: 12 maja
Godzina: 12.00.
Zarejestruj się
Opis:
Sztuczna inteligencja stworzyła niespotykane dotąd możliwości i wyzwania dla badaczy na całym świecie. Wiele narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, takich jak ogólne modele dużych języków (LLM), odpowiada na niemal każde zapytanie z dużą szybkością i łatwością, ale pozostawia otwarte pytania o prawdziwość i atrybucję źródeł informacji. Clarivate nawiązało współpracę ze społecznością badawczą w celu opracowania Web of Science™ Research Assistant, odpowiedzialnego narzędzia generatywnego opartego na sztucznej inteligencji, zaprojektowanego w celu wykorzystania ogromnego bogactwa danych publikacji naukowych z całego świata w ramach Web of Science Core Collection w nowe, wydajne i innowacyjne sposoby.


Research Assistant to generatywne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które oferuje język naturalny, wielojęzyczne możliwości wyszukiwania, zwięzłe przeglądy wyników, oparte na zadaniach przewodniki i wizualizacje, aby usprawnić badania. Dostarcza odpowiedzi na pytania badawcze i kontekstowe monity, aby pomóc zbadać potencjalne ścieżki do rozwoju badań. Obsługuje szeroką gamę potrzeb badawczych, w tym m.in.:

  • Eksplorowanie tematu
  • Rozpoczęcie przeglądu literatury
  • Znalezienie czasopisma do publikacji
  • Identyfikowanie ekspertów w danej dziedzinie

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób Asystent Badawczy generuje odpowiedzi na pytania lub prośby, trzeba wiedzieć, że dzielimy zapytania na dwa główne typy: „Zapytania podsumowujące” i „Zapytania wyszukiwania w dokumentach”. Sposób odpowiadania na te dwie kategorie zapytań, jest różny. 

  • Zapytania podsumowujące: Są to pytania, na które oczekuje się odpowiedzi pisemnej, takiej jak wyjaśnienie koncepcji lub podanie informacji na określony temat (np. „Jaka jest rola fuzji mitochondriów w progresji raka?”). 
  • Zapytania dotyczące wyszukiwania dokumentów: Są to zapytania dotyczące konkretnych dokumentów, takich jak prace badawcze lub publikacje na określony temat lub z określonego źródła (np. „Jakie są publikacje Uniwersytetu Pensylwanii z 2015 r. na temat ekonomii?”). 

Więcej informacji na temat generowania odpowiedzi, ich typów, przykładowych zapytań i rad jak dobrze je pisać, wizualnych wykresów połączeń z innymi artykułami i mapy tematów, a także przepływie pracy z przewodnikiem znajduje się => TUTAJ.

Webinarium omawiające Web of Science Research Assistant znajduje się => TUTAJ. Prezentacja do tegoż webinarium => TUTAJ.


Udostępnij post

Przejdź do treści