Szanowni Państwo!

Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego w roku akademickim 2021/2022 obchodzi siedemdziesiątą rocznicę działalności. Z tej okazji Dział Informacji Naukowej i Bazy Wiedzy przygotował wystawę okolicznościową przybliżającą historię powstania instytucji oraz etapy jej rozwoju przez siedem kolejnych dekad XX i XXI wieku. Stacjonarną wersję wystawy będzie można oglądać w antresoli Filharmonii Opolskiej w dniach od 27 maja do 10 czerwca, natomiast od 13 czerwca w holu Biblioteki Głównej przy ul. Strzelców Bytomskich 2. Wersja cyfrowa jest dostępna na stronie internetowej Biblioteki.

Na planszach wystawowych znajdą Państwo rozbudowane kalendarium prezentujące najważniejsze wydarzenia z życia Biblioteki. Galeria pochodzących z archiwum BUO fotografii pokazuje sylwetki dyrektorów i pracowników, kolejne gmachy instytucji, przykłady działalności kulturalno-naukowej bibliotekarzy, m.in. związaną z promocją nauki w ramach “Złotej Serii Wykładów Otwartych” czy popularyzacją książki i czytelnictwa w czasie Opolskiego Festiwalu Nauki.

Państwa uwadze szczególnie polecamy także plakat zarysowujący naszą drogę do nowoczesnej, w pełni scyfryzowanej biblioteki naukowej. Przypominamy tu obrazy dawnych katalogów kartkowych, procedurę mikrofilmowania zbiorów, a także moment pojawienia się w bibliotece pierwszego sprzętu komputerowego, który obecnie stanowi najbardziej podstawowe wyposażenie każdej z naszych bibliotek. Dzisiaj jesteśmy największą biblioteką naukową w regionie –  zapewniamy dostęp do 132 kolekcji naukowych baz danych, prowadzimy repozytorium cyfrowe publikacji pracowników Uniwersytetu Opolskiego – Bazę Wiedzy, a także Platformę Czasopism Uniwersytetu Opolskiego, ułatwiającą zarządzanie procesem wydawniczym trzynastu czasopism naukowych. Nie ustajemy w planowaniu dalszego rozwoju usług cyfrowych w naszej Bibliotece.

Serdecznie zachęcamy do oglądania wystawy!

Galeria zdjęć z ekspozycji stacjonarnej wystawianej w antresoli Filharmonii Opolskiej:

Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej i Bazy Wiedzy.

Opracowanie graficzne wystawy i zdjęcia: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych.

Tekst: Michalina Jaworska z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych