Zapraszamy do oglądania wystawy “Tak minął rok 2021/2022“, która będzie dostępna cyfrowo poprzez stronę internetową Biblioteki – aż do odwołania. Wystawa przedstawia wybór najważniejszych dla Uniwersytetu Opolskiego wydarzeń, które miały miejsce w ubiegłym roku akademickim.

Tradycyjnie w minionym roku akademickim działo się niezwykle dużo. Na wystawie znajdziemy szereg wiadomości z życia uczelni. Fotorelacja z wrześniowej Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, informuje m.in. że na Zjeździe Plenarnym, Danuta Szewczyk-Kłos – dyrektor Biblioteki UO – została wybrana przewodniczącą Rady Wykonawczej. Sporo miejsca poświęcono obchodom 70-lecia Biblioteki UO i towarzyszącej temu specjalnej wystawie jubileuszowej. Wspomina się także inne wystawy, jak choćby rocznicową w 25 lat po powodzi. Z dumą przypomina się o wizytach zacnych gości, ze smutkiem o pracownikach uczelni, którzy zmarli. Obszerny materiał dotyczy aktywnej działalności Muzeum UO. Wystawa dotyka również dramatu wojny w Ukrainie i reakcji Uniwersytetu na los Ukraińców. Jak zawsze ważnym punktem są przyznane tytuły Doktora Honoris Causa. Pochwalono się też osiągnięciami Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i kierunków medycznych UO. Nie pominięto ważnych jubileuszy, jak prof. Janusza Słodczyka, polonistów, informatyki świętującej 20-lecie w naszej uczelni, czy ekonomii mającej za sobą 30 lat działalności. Wystawa prezentuje sylwetki osób, które zdobyły awanse naukowe, albo mogą pochwalić się innymi osiągnięciami, tudzież zdobytymi nagrodami. Dzięki wystawie można także prześledzić najważniejsze wątki dotyczące współpracy UO – zarówno międzynarodowej, jak i ze środowiskiem lokalnym. Nie zabrakło też informacji o szczególnym projekcie, jakim jest Sojusz FORTHEM. Można w końcu znaleźć odrobinę statystyk, w tym ważny Ranking Perspektywy, z którego wynika, że Uniwersytet Opolski zajmuje 30 miejsce w kraju, wśród uczelni wyższych.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z planszami wystawowymi.

Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej i Bazy Wiedzy.
Opracowanie graficzne: Piotr Kasprzyk (art. 16 Pr. Aut.)

Tekst: Marcin Podolan z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych