Organizowany jest corocznie, a pierwsze obchody miały miejsce w 1995 roku.
Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego z okazji tego święta prezentuje wystawę plakatów przypominających o Światowym Dniu Książki i pięknej historii tej inicjatywy oraz wystawę „Różne formy książki” dzięki, której można zobaczyć także „nieoczywiste formy” książki, oraz książki wydane alfabetem Braille’a, co umożliwia ich czytanie osobom niewidomym.
Pomysł organizacji Światowego Dnia Książki i Praw Autrorskich zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
23 kwietnia to także data symboliczna dla literatury światowej. Tego dnia 1616 r. zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych literatów światowej sławy, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto wypadało w trakcie semestru szkolnego.
Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów, wypożyczania książek i świętowania tego wyjątkowego Dnia.

Wystawa i tekst na jej temat: Beata Niedbalec, Żaneta Skiba i Łukasz Łobos z Działu Udostępniania i Informacji Naukowej
Zdjęcia i opracowanie graficzne: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych
Skład: Marcin Podolan z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych