W ramach XX Opolskiego Festiwalu Nauki odbędzie się Opolski Piknik Naukowy z udziałem Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego.  Zapraszamy w sobotę 27 maja na plac Kopernika, gdzie wśród 33 stoisk znajdzie się również namiot Biblioteki. Od 16:00 do 21:00 będzie czekać na Państwa szereg atrakcji – w tym roku pod hasłem Kopernik na placu Kopernika. Zajęcia związane z postacią Mikołaja Kopernika, skierowane będą tak do dzieci, jak i dorosłych. Przewidziano nagrody konkursowe i upominki, których sponsorami są: SAGE Publishing, ABE Holding S.A., Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., EBSCO Sp. z o.o., Elsevier Sp. z o.o. oraz Wolters-Kluwer Health (Medical Research) Londyn. Gorąco dziękujemy!
Oprócz rebusów, kolorowanek, puzzli i zabaw sprawdzających oraz rozwijających wiedzę o wielkim astronomie, można będzie obejrzeć towarzyszące imprezie wystawy:
• “Mikołaj Kopernik w numizmatyce” oraz “Kim był Mikołaj Kopernik? Ciekawostki o wielkim uczonym“. Przy namiocie BUO znajdą się plansze ukazujące fakty związane z życiem uczonego, który był nie tylko astronomem.
•  „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… wokół De Revolutionibus Mikołaja Kopernika”. Na 14 planszach w budynku Collegium Maius UO (pl. Mikołaja Kopernika 11) odkrywamy zachowane w polskich zbiorach egzemplarze traktatu Kopernika O obrotach sfer niebieskich.
•  „Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin”. Wystawa prezentowana w Muzeum UO (budynek Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego). Kopernik, człowiek renesansu – prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz, duchowny, doktor prawa kanonicznego, zajmował się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.

Zachęcamy do uczestnictwa. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Opolski Festiwal Nauki to impreza, która trwale wpisała się w krajobraz opolskich wydarzeń. Odbywa się cyklicznie od dwóch dekad i – prezentując różnorodną ofertę tematyczną – nieodmiennie przyciąga rzesze zainteresowanych. Nie inaczej powinno być i w tym jubileuszowym roku.

Ramowy program:

• 27.05.2023 r.- Opolski Piknik Naukowy – plac Kopernika oraz budynek Collegium Maius
(w godzinach 16:00-22:00),
• Czwartkowe spotkania z nauką – godz. 19:00 na festiwalowym Facebook’u – https://www.facebook.com/OpolskiFestiwalNauki
• Spotkania z nauką – odbywają się na zamówienie szkół,
• Nauka w Muzeum UO – wykłady naukowe w atmosferze Muzealnej Rzeczywistości obejmujące tematykę różnych dyscyplin/dziedzin naukowych.

Organizatorami 20. Opolskiego Festiwalu Nauki jest Uniwersytet Opolski wspólnie z Opolskim Towarzystwem Przyjaciół Nauki, Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu w ramach Konsorcjum Akademickie Opole. Partnerem – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
20. Opolski Festiwal Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Wartość dofinansowania 2 401 850zł, całkowita wartość projektu 305 185zł w ramach Umowy SNOP/SP/550677/2022.

Poniżej galeria z fotorelacją – zobacz, jak przebiegało wydarzenie