Aby umożliwić korzystanie z najnowocześniejszych narzędzi, Biblioteka UO w swoim Katalogu uruchomiła Asystenta Wyszukiwania Primo. To innowacyjne narzędzie oparte jest na generatywnej sztucznej inteligencji – AI. Pozwala na zadawanie pytań w naturalnym, codziennym języku (po polsku lub angielsku). Wykorzystując większość treści znajdujących się w naszej bibliotece, Asystent zidentyfikuje 5 dokumentów, które mogą pomóc w odpowiedzi na postawione pytanie.
Jak używać Asystenta Wyszukiwania Primo?
Wystarczy się zalogować do Katalogu Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego. W górnym menu wybrać zakładkę Asystent Wyszukiwania BETA .
Następnie w wyświetlonym oknie należy wpisać swoje pytanie, jakiś problem albo zagadnienie.
Zaleca się konstruowanie tej treści w formie pytania.
Algorytm sztucznej inteligencji wyodrębni najbardziej istotne informacje z opisu/streszczenia każdego źródła i zaprezentuje odpowiedź na podstawie 5 najlepszych dopasowań.
Pod odpowiedzią pokaże Źródła użyte do jej wygenerowania wraz z wbudowanymi cytatami, pozwalającymi zobaczyć, którego źródła użyto do stworzenia poszczególnych części odpowiedzi. Warto sięgnąć do tych źródeł, aby zgłębić temat i sprawdzić odpowiedzi Asystenta. Na 6. pozycji jest przycisk „Wyświetl więcej wyników z wyszukiwania w bibliotece”, który zleci AI znalezienie innych dokumentów odpowiadających postawionemu pytaniu.
Poniżej Asystent wygeneruje „Pytania badawcze związane z tematem”, sugerując, jak jeszcze lub o co jeszcze można zapytać, aby poznać tematy podobne do swojego pytania.
Warto wiedzieć
Asystent Wyszukiwania Primo nie zastępuje ludzkiej wiedzy, ale wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatyzacji czasochłonnych zadań. Został zaprojektowany tak, aby ułatwić zrozumienie tematów, ich kontekstu i publikowanych na ich temat zasobów.
Jak generowane są odpowiedzi?
Pytanie zostaje zamienione na zapytanie zrozumiałe dla wyszukiwarki za pomocą modelu wielkojęzykowego (obecnie GPT 3.5). Wyszukiwarka następnie identyfikuje w indeksie najbardziej istotne dokumenty, sortuje je według tego, jak dobrze potrafią odpowiedzieć na pytanie i ponownie, za pomocą modelu dużego języka, tworzy odpowiedź z 5 najlepszych źródeł.
Ze względu na naturę dużych modeli językowych odpowiedzi na to samo pytanie nie zawsze są takie same. Może istnieć więcej niż jedna możliwa odpowiedź i różne istotne zasoby. Jeśli nie jest się zadowolonym ze otrzymanych odpowiedzi, można użyć przycisku „Spróbuj ponownie”.
Jak sformułować dobre pytanie
Aby w pełni wykorzystać możliwości Asystenta Wyszukiwania Primo, konieczne jest zadawanie jasnych i szczegółowych pytań na tematy akademickie lub naukowe. Pytający powinien być jak najbardziej szczegółowy i formułować temat/problem/zagadnienie najlepiej w formie pytania. Przykładowe zapytania znajdują się na ekranie startowym.
Obsługiwane pytania/instrukcje
Asystent Wyszukiwania Primo obsługuje wyszukiwanie w języku lokalnym. Spora część materiałów w indeksie jest jednak w języku angielskim. Jeśli zadać pytanie w innym języku niż angielski, Asystent wyszuka materiały zarówno w języku lokalnym, jak i angielskim i napisze odpowiedź w języku, w którym zadano pytanie. Należy pamiętać, że istnieje zależność od modelu dużego języka i obsługa języków może się różnić. Obecnie używany jest GPT 3.5 do przetwarzania języka i tłumaczenia. Można dodać do swojego pytania instrukcje dotyczące konkretnego języka, tak samo jak w ChatGPT. Można zatem dodać „odpowiedz po niemiecku” lub „odpowiedz po francusku” na końcu pytania badawczego.
Nieobsługiwane pytania/instrukcje
Niektóre instrukcje nie są obecnie obsługiwane przez Asystenta Wyszukiwania Primo, np. prośby o materiały określonego rodzaju (np. „Pokaż mi recenzowane artykuły na temat migracji ptaków”) lub z określonego okresu (np. „Pokaż mi najnowsze badania dotyczące zmian klimatycznych”). Po dołączeniu tych instrukcji nadal otrzyma się odpowiedź a algorytm rankingu weźmie pod uwagę słowa kluczowe takie jak „recenzowane”, ale narzędzie nie będzie filtrować treści według typu ani daty.
Asystent Wyszukiwania Primo nie obsługuje jeszcze pytań uzupełniających. Każde pytanie jest niezależne od innych. Na przykład, jeśli zapytać „O jakich tematach pisała Simone de Beauvoir”, nie można kontynuować wyszukiwania pytaniem „I jaka jest treść tej pracy”, gdyż system nie powiąże obu pytań i tego nie zrozumie. W każdym pytaniu trzeba podać wszystkie istotne informacje, np.: „Jaka jest treść Drugiej płci Beauvoir”?