Piłka nożna – wystawa z okazji Mistrzostw Świata w Katarze
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej znalazły swoje odzwierciedlenie również pośród bibliotecznych półek. Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego zaprasza do zapoznania się z niezwykle bogatą wystawą książek poświęconych piłce nożnej oraz powiązanych ze światem futbolu. Tegorocznym zmaganiom w Katarze towarzyszy wiele kontrowersji. Z różnych powodów przez lata pojawiały się pod adresem futbolu negatywne opinie. Niezaprzeczalnie piłce nożnej towarzyszy wiele form ekscytacji. Wierni kibice pałają doń trwałym uczuciem, gotowi do największych poświęceń. W niektórych przypadkach fani stają się fanatykami, lub wręcz wyznawcami futbolu. Zapewne jednak ktoś, kto podchodzi do piłki poważnie i uczciwie, może wynieść z tego sportu dobrą lekcję życia.
Futbol, który tak rozpala serca kibiców, nie zaczął się wczoraj, ma już długą i często fascynującą historię. Wystawa w holu Biblioteki Głównej (ul. Strzelców Bytomskich 2) prezentuje wybór niemal 80 tytułów, co zadowoli zarówno miłośników biografii, historyków sportu, czy pasjonatów śledzących dzieje największych klubów. Są pozycje dla tropicieli afer i skandali, a tym samym powiązań sportu ze światem polityki, tajnych służb, biznesu, komercji, czy przestępczości. Znajdzie się także wątek humorystyczny i coś spod pióra mistrza kryminału – Remigiusza Mroza.
Wszystkie te książki będą udostępnione do wypożyczenia po zakończeniu wystawy.
Oto jedenastka wytypowana przez naszego selekcjonera:
Cristiano i Leo. Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego Jimmy Burns
Przez ostatnią dekadę byliśmy świadkami osobistej rywalizacji, jakiej świat nie widział nigdy wcześniej: Cristiano kontra Leo. Ceniony dziennikarz sportowy Jimmy Burns postanowił sprawdzić, na czym polega ich fenomen. I wyjaśnić, dlaczego to właśnie ci piłkarze przedefiniowali współczesny futbol. Każdy kibic ma swoje zdanie na temat tego, który z nich jest lepszy. Pierwszy to prawdziwy adonis oraz precyzyjna maszyna, która roznosi rywali swoją siłą. Drugi – snujący się po boisku geniusz, zdolny do robienia rzeczy niemożliwych. Różnice między nimi wydają się oczywiste, ale – co zaskakujące – mają ze sobą więcej wspólnego, niż może się wydawać. Sięgnij po tę fantastyczną książkę i dowiedz się wszystkiego o Cristiano Ronaldo i Leo Messim. Przeczytaj, jak wzajemnie się napędzają oraz co sprawiło, że droga chłopaka z Madery skrzyżowała się z życiową podróżą młodzieńca z Rosario, elektryzując piłkarski świat na długie lata.
Opis pochodzi od wydawcy – strona empik
Deyna, czyli obcy Roman Kołtoń
Historia polskiej piłki nożnej przez dziesiątki lat była zakłamana. Jedyną z legendarnych postaci futbolu nad Wisłą jest Kazimierz Deyna, który znalazł tragiczną śmierć na autostradzie w San Diego. Czy oficer Ludowego Wojska Polskiego może grać w Realu Madryt, hołubionym przez generała Franco? Jednocześnie Deyna jest pełen serwilizmu w stosunku do władzy komunistycznej, co najbardziej uwidacznia wywiad dla Stefana Szczepłka z 1977 roku. Komu potrzebne były takie słowa Deyny – na pytanie o najważniejsze wyróżnienie – zapisane przez jego biografa: „Jestem kapitanem reprezentacji Polski. Jako jeden z nielicznych sportowców otrzymałem od I sekretarza KC PZPR, towarzysza Edwarda Gierka, list gratulacyjny. Taki sam list dostałem po meczu w Kopenhadze dla drużyny, jako kapitan. To coś więcej niż tylko sport”. Dopiero po trzydziestce Deyna może wyjechać na wymarzony Zachód. Wcześniej popada w konflikt z Kazimierzem Górskim, a wyzwanie rzuca mu młody Zbigniew Boniek… Deyna trafia do Anglii, a później USA, ale nie znajduje tam ani piłkarskiego, ani życiowego szczęścia.
Opis pochodzi od wydawcy – strona empik
Robert Lewandowski. Nienasycony – wydanie z roku 2018 Paweł Wilkowicz
Przez kilka lat w życiu człowieka może zmienić się wszystko. Z pewnością w przypadku Roberta Lewandowskiego zmiany, z jakimi musiał sobie poradzić, następowały w niesamowitym tempie! O tym wszystkim znany piłkarz opowiada w zaktualizowanej wersji swojej biografii „Nienasycony”. Narodziny córki, Klary, to najważniejszy moment w jego życiu: nie da się ukryć, że w takim momencie pojawiają się nowe problemy. Jak obecnie wygląda życie Lewandowskich, co musieli zmienić i czy tęsknią za czasami, kiedy wszystko wokół nich nie pędziło jak szalone? W książce Lewandowski dzieli się wnioskami po Mistrzostwach Świata. Pisze o tym, jakie ma przemyślenia, co go motywuje i jakie ma plany. Ogromny ciężar, który spoczywa na barkach kapitana reprezentacji, związany głównie z oczekiwaniami kibiców, może być przytłaczający. „Nienasycony” to wspaniała biografia ukazująca życie i przemyślenia Roberta Lewandowskiego z tej strony, z której jeszcze go nie znamy.
Opis – strona księgarni Tania Książka
Manchester United. Diabelska biografia Jim White
Katastrofa w Monachium w 1958 roku, w której zginęło ośmiu piłkarzy legendarnej drużyny Matta Busby’ego. Pierwszy w historii angielskiej piłki Puchar Europy zdobyty dziesięć lat później. Spadek z ligi w 1974 roku. Dominacja w Anglii i triumfy w Europie pod rządami sir Alexa Fergusona. Kontrowersyjna sprzedaż klubu Amerykaninowi Malcolmowi Glazerowi… Historia Manchesteru United obfitowała we wzloty i upadki. W tej książce Jim White pokazuje ją od podszewki: zabiera czytelnika w fascynującą podróż od narodzin drużyny w kolejarskiej dzielnicy Newton Heath po obecny status jednego z najlepszych klubów w Premier League i całej Europie. Opierając się na wspomnieniach piłkarzy, menedżerów, sztabu trenerskiego i kibiców, dziennikarz przedstawia narodziny, rozwój i umocnienie potęgi Czerwonych Diabłów. Z tego musiała wyjść fantastyczna lektura. I powstała „Diabelska biografia”, którą powinien poznać każdy fan futbolu.
Opis – lubimyczytać.pl
El Clasico. FC Barcelona kontra Real Madryt Richard Fitzpatrick
FC Barcelona i Real Madryt, dwa najpotężniejsze i najpopularniejsze kluby piłkarskie świata, toczą najbardziej zażartą rywalizację na naszej planecie. Sedno tego współzawodnictwa, daleko wykraczającego poza granice sportu, tkwi w historii Hiszpanii. El Clasico sięga do korzeni rywalizacji między piłkarskimi potęgami, opisując jej przebieg, rysując charaktery uczestników, przywołując krytyczne momenty w historii obu klubów, takie jak wojna domowa, 40 lat faszyzmu, morderstwa prezesów obu klubów, porwania graczy… W książce znalazły się wywiady z gwiazdorami tej rywalizacji, takimi jak: Luis Figo i Christo Stoiczkow (dwiema najbardziej znienawidzonymi postaciami z obu klubów), Joan Laporta (prezes FC Barcelona, pod którego rządami klub odnosił największe sukcesy, ale też symbol katalońskiego separatyzmu), a także liczni eksgracze, ekstrenerzy, agenci, sędziowie, kibice, dziennikarze, historycy, artyści, i znane postacie kibicujące obu klubom. El Clasico to sportowa historia, której bohaterowie, jak np. Leo Messi i Cristiano Ronaldo, Jose Mourinho czy Pep Guardiola, rozpoznawani są na całym świecie, ale także opowieść o kraju, przez który przebiegają głębokie podziały.
Opis – lubimyczytać.pl
Pep Guardiola: sztuka zwyciężania Guillem Balagué
„Zapnijcie pasy, spodoba wam się ta przejażdżka”. Kiedy obejmował FC Barcelonę, był czwartym najgorzej opłacanym trenerem w lidze. Słaby początek wcale nie zapowiadał tego, co miało nadejść: że wkrótce stworzy najlepszą drużynę w historii futbolu. Guillem Balagué dotarł do najgłębszych zakamarków jego umysłu i pilnie strzeżonych tajemnic szatni Camp Nou. Wszystko po to, by wyjaśnić jego trenerski fenomen. Messi przemieniony w potwora. Kulisy konfliktów z Eto’o, Ibrą i Bojanem. Zapis przedmeczowych odpraw i mów motywacyjnych. Relacje Iniesty, Xaviego, Piqué i wielu, wielu innych… Wyjątkowa biografia Pepa Guardioli. Człowieka, który po wygraniu Ligi Mistrzów wyznał: „Nigdy sobie tego nie wybaczę. Zawiodłem”. I który do perfekcji opanował najtrudniejszą ze sztuk: sztukę zwyciężania.
Opis – strona empik
Stadiony świata Joanna Bachanek
Niezwykła podróż po najbardziej znanych stadionach świata – od znanego nie tylko z piłkarskich rozgrywek Wembley, poprzez mekkę fanów piłki – Camp Nou i Santiago Bernabeum, aż po brazylijską Maracanę, argentyńską La Bombonerę czy meksykański Estadio Azteca. Dane techniczne, zaplecze, niesamowite zdjęcia, wspomnienie historycznych goli i meczów. Dla wszystkich fanów piłki nożnej! W książce są opisane również stadiony, na których są rozgrywane mecze Mundialu 2022 w Katarze.
Opis – strona księgarni Znak
Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka Michał Kołodziejczyk, Anita Werner
Piłka nożna w Polsce ma status sportu narodowego, choć sukcesów naszej reprezentacji trzeba szukać, niestety, w zamierzchłej przeszłości. Choć od pewnego czasu możemy pochwalić się coraz lepszymi zawodnikami, z Robertem Lewandowskim na czele, polska kadra narodowa nie ma jednak na swoim koncie zbyt wielu osiągnięć. Futbol jest zjawiskiem społecznym, które czasem wykracza daleko poza swoje standardowe, sportowe ramy, o czym piszą Anita Werner i Michał Kołodziejczyk. O czym jest książka Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka? Książkę Anity Werner i Mikołaja Kołodziejczyka potraktuj jako opowieść o miejscach, w których futbol jest niemal religią, gdzie triumf lub porażka w meczu znaczą być albo nie być. Kibice piłkarscy często angażują się całym swoim życiem w piłkarskie widowiska i to właśnie oni decydują o ich kształcie. Mówi się, że polscy kibice są najlepsi na świecie, ale czy na pewno? Muszą zmierzyć się z miłością i radością, skonfrontowanymi z bólem, rozpaczą i uczuciem dojmującego zawodu. Są na świecie miejsca, gdzie sport, zwłaszcza piłka nożna, przeżywany jest przez kibiców bardzo intensywnie. Miesza się go z polityką, a często jest nierozerwalnie związany i z wojną. Zobacz futbolowy świat oczami ludzi, którzy są w niego najbardziej zaangażowani. To wielowątkowa opowieść. Sięgając po książkę Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka, zapewnisz sobie niesłychaną literacką przygodę, która pełna jest przenikających się wzajemnie wątków sportowych, kulturowych, społecznych i historycznych. Nie jest to książka wyłącznie dla fanów i kibiców futbolu.
Opis – strona empik
Nieczysta gra. Tajne służby a piłka nożna red. Sebastian Ligarski, Grzegorz Majchrzak
Opracowana w oparciu o dokumenty IPN-u książka, która w okresie wzmożonego zainteresowania piłką nożną pokazuje inne, nie zawsze „sportowe” oblicze polskiego futbolu. Autorzy starają się przybliżyć działania aparatu władz wobec klubów, kibiców, dziennikarzy sportowych i piłkarzy. Próbują pokazać zakres zaangażowania i ingerencji policji politycznej w PRL, od której nie był wolny świat sportu. Przypominają również kulisy niektórych meczy i objaśniają ich historyczny kontekst. Pokazują przez wiele lat skrywane, do niedawna jeszcze tajne fakty z dziejów polskiej piłki nożnej.
Opis – lubimyczytać.pl
Polska mistrzem świata, czyli nie ma piłki bez kantów Janusz Kożusznik
„Dzięki rysunkom Janusza Kożusznika polska piłka jest już od dawna w ścisłej, światowej elicie”. Stanisław Oślizło, były kapitan reprezentacji Polski i Górnika Zabrze „Janusz Kożusznik jest z polską piłką na dobre i na złe. Przez ostatnie lata niestety na złe. Ale ponieważ jest urodzonym optymistą, w rysunkach tego nie widać. Zachodzi nawet podejrzenie graniczące z pewnością, że nie zawsze rysunek o piłce jest rysunkiem o piłce. Zawsze za to jest zrobiony tą charakterystyczną kreską, po której można poznać Janusza Kożusznika”. Grzegorz Miecugow, dziennikarz TVN24 „Zdawać by się mogło, że o piłce nożnej napisano i narysowano już wszystko. Nieprawda. Janusz Kożusznik potrafi spojrzeć na tę dyscyplinę sportu w sposób oryginalny i niebanalny, w znacznym stopniu nowatorski. Dostrzega w piłce to, czego nie widzieli lub nie chcieli widzieć inni. Lapidarna i bardzo charakterystyczna kreska, skrótowa charakterystyka postaci, oryginalne skojarzenia i pomysły, celna pointa. To wszystko powoduje, że rysunki Janusza Kożusznika są niezwykle czytelne i silnie oddziałują na odbiorcę”. Witold Mysyrowicz, Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury
Opis pochodzi od wydawcy – soniadraga.pl
Z pierwszej piłki Remigiusz Mróz
Nim doszło do tragedii, Rewera Opole została okrzyknięta największym fenomenem polskiego futbolu. W efektowny sposób awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej, a potem rozbijała rywali jednego po drugim. Wszystko skończyło się, gdy trener i piętnastu piłkarzy zginęło w tragicznym wypadku. Teraz klub, pozbawiony większości kadry, znalazł się na skraju przepaści. Nowy szkoleniowiec jest zwalnianym z kolejnych drużyn wyrzutkiem, a jego zespół składa się z niedoświadczonych, młodych chłopaków z podwórka. Czy uda im się stawić czoła najlepszym ligowym zespołom? I obronić to, co wywalczyli ich poprzednicy? Kibice pokładają największe nadzieje w nastolatku grającym z numerem 15, którego marzeniem jest podbicie piłkarskiego świata. Popełnia on jednak tragiczny błąd, który kosztować może go nie tylko karierę, ale także życie.
Opis pochodzi od wydawcy – strona empik
Wystawa: Dział Informacji Naukowej i Bazy Wiedzy Zdjęcia i opracowanie graficzne: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych Tekst i skład: Marcin Podolan z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych
Uniwersytet Opolski przywiązuje dużą wagę do poszanowania prywatności użytkowników odwiedzających serwisy internetowe Uczelni. W celu optymalizacji usług, umożliwienia prawidłowego funkcjonowania i zapisywania ustawień poszczególnych użytkowników, strony internetowe Uniwersytetu Opolskiego wykorzystują tzw. cookies (z ang. ciasteczka). Cookies to małe pliki tekstowe wysyłane przez serwis do przeglądarki internetowej użytkownika na urządzeniu końcowym (komputer, smartfon, tablet, itp.). W tym miejscu możecie Państwo podjąć decyzję dotyczącą typów plików cookies, które będą wykorzystywane w tym serwisie internetowym. Klikając Ustawienia możesz wybrać jakie cookies opcjonalne będą stosowane. Wyrażoną zgodę można wycofać w dowolnym momencie zmieniając wybrane ustawienia. Klikając Zaakceptuj wszystko zgadzasz się na użycie plików cookie i podobnych technologii we wszystkich wskazanych poniżej celach. Możesz odrzucić stosowanie cookies opcjonalnych klikając Odrzuć wszystkie.
Więcej informacji:
Polityka prywatności