W tym cyklu prezentowane są książki, które łączy jeden wspólny motyw. Eksponujemy je na wystawie w holu Biblioteki Głównej (ul. Strzelców Bytomskich 2). Ponadto przybliżamy naszym Czytelnikom treść niektórych publikacji. Niech książki z motywem zmotywują do ich przeczytania.
Można je kochać lub nie, ale są zdecydowanie królami Internetu. Zaśmiewamy się oglądając zabawne filmiki z ich udziałem, zastanawiając się co jeszcze ich kreatywna natura wymyśli. Koty należą do istot, obok których nie sposób przejść obojętnie. Właściciele tych czworonogów nie są ich panami, ale podwładnymi i sługami, z czym są pogodzeni i nie czują się zażenowani opowiadając innym o tym, jakie to są przedziwne, tajemnicze, ale i empatyczne stworzenia.
17 luty to Światowy Dzień Kota i z tej okazji prezentujemy część książek o tematyce związanej z kotami z bogatego księgozbioru biblioteki. Wśród wybranych tematów znajdują się pozycje zarówno dla tych, którzy chcą opiekować się swoim zwierzakiem, zapewniając mu komfort i bezpieczeństwo oraz wyjaśniają jak sprawić aby kot był szczęśliwym kotem, jak i dla tych, którzy pragną zgłębić kocie tajemnice, poznać ich charakter i zdobyć umiejętność odczytywania ich zachowania.
Dla miłośników kotów i fotografii polecamy książkę Moniki Małek „Kotografia”, w której można m.in. znaleźć patenty na fotografowanie czarnego kota, czy też informacje, które pozwolą rozpoznać, czy kot jest w nastroju, by pozować do zdjęcia.
Oprócz książek, które mają charakter typowych poradników dla osób chcących zrozumieć „koci świat”, wybrane zostały także tytuły opowiadające o kotach i ich słynnych właścicielach: „Sławne koty i ich ludzie” Heike Reinecke, Andreas Schlieper, czy wyjaśniające legendy i przesądy związane z kotami: „Tajemniczy czarny kot. Legendy i przesądy” Nathalie Semeniuk. Miłośnicy komiksów także znajdą w kociej kolekcji coś dla siebie. Jedną z nich jest seria, której bohaterem jest rudy kot Garfield „Garfield – tłusty koci trójpak” Piotr Cholewa, Jim Davis, Davis Jum oraz „Kot rabina” Joann Sfar.
Uzupełnieniem wystawy są memy (mamy nadzieje, że ciekawym), których bohaterami są koci pupile naszych bibliotekarzy.
Zapraszamy do oglądania wystawy oraz do wypożyczania i czytania książek z kociej kolekcji i nie tylko. W zbiorach Biblioteki UO każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.
„Tajemniczy czarny kot”, Nathalie Semenuik
Czarny kot to zwierzę niepospolite, na przestrzeni wieków przeżywał mnóstwo przygód. Istnieje w legendach krajów z całego świata i bez wątpienia jest to kot inny niż wszystkie. Przez setki lat aż nazbyt często spotykał się z niezrozumieniem. Dla jednych był symbolem nieszczęścia, dla innych talizmanem przynoszącym szczęście, lecz zawsze, czy to poddawany torturom, czy też czczony, fascynował ludzi. Poznajcie zatem historie i legendy o czarnym kocie, okrywające go tajemnice i głoszone o nim przesądy.
„Kot w Tokio”, Nick Bradley
Kim jest tajemniczy kot błądzący ulicami tętniącej życiem metropolii? Demiurgiem, szaleńcem, przewodnikiem, a może duchem miasta, który w niepowtarzalny sposób łączy ze sobą ludzi i zdarzenia? Artystę tatuatora, którego tajemnicza dziewczyna prosi o odtworzenie na plecach mapy Tokio; bezdomnego, samotnie mieszkającego w opuszczonym hotelu; przepracowanego taksówkarza, który nie może się pogodzić z przedwczesną śmiercią żony; mężczyznę uzależnionego od gier komputerowych, marzącego o prawdziwej miłości… Literacki majstersztyk, w którym pieczołowicie posplątywane postacie, wątki i gatunki tworzą wielobarwny obraz Tokio – miasta, które przyciąga i odpycha, zawsze pozostając nieuchwytne. Nawet dla tytułowego kota.
„Miłość to pies”, Paulina Młynarska
Każdy wybór i każda podejmowana przez nas decyzja mówią coś o naszej tajemnej, emocjonalnej historii. Ktoś, kto żyjąc solo i marząc o tym, by absolutnie nic nie zakłóciło tej wolności i samosterowności, ląduje z siódemką, a w zapędach nawet z ósemką zwierzaków na pokładzie, coś sobie w ten sposób „załatwia”. Oto opowieść o miłości, życiu na greckiej wyspie z bandą czworonogów, a także trochę o jodze. To historie z życia i wyobraźni, opowieści o wędrówce dusz ludzkich i zwierzęcych – a nawet tych należących do roślin i przedmiotów – w poszukiwaniu więzi.
„Jak wytresować kota”, Dawid Ratajczak
Czy kota można wyprowadzić na spacer? Oczywiście! Jeśli tylko chcemy zmierzyć się z próbą prowadzenia na smyczy pługa (nawet ślad zostaje podobny).Czy kota można wykąpać? Tak, tylko najpierw upewnijmy się (dwukrotnie!),że nie mamy innego wyjścia. Kąpiel kota to duże przedsięwzięcie. Tak duże, że zostaje na długo, jeśli nie na zawsze, w pamięci wszystkich w nie zaangażowanych. Jest to potem wspominane na przykład słowami: „A pamiętacie, jak kąpaliśmy kota w 2007?”. I wszyscy pamiętają. Czy kota można odchudzić? Tak, tylko spodziewajmy się efektu jo-jo. Tak więc jak wytresować kota? Autor, (ciężko) doświadczony właściciel dwóch futrzaków, odkrywa całą prawdę o tych uroczych zwierzętach! Uwaga! Osobom, które kota nigdy nie miały, część treści może się wydać niejasna, niezrozumiała, a nawet, o zgrozo, zabawna. Ale tylko do pierwszego kota.
„Koci tata. O tym, jak kot przewartościował mi świat i nauczył kochać życie”, Jackson Galaxy
Inspirująca historia dwóch złamanych istot, które się nawzajem poskładały. Koci behawiorysta i gwiazda hitowego programu telewizyjnego Animal Planet „Kot z piekła rodem”, Jackson Galaxy, znany również jako „Koci tata”, nie wygląda na kogoś, kto mógłby być ekspertem od kotów. W swojej książce Galaxy opowiada przejmującą historię swojej trzynastoletniej relacji z drobnym, szaro-białym, krótkowłosym kotem o imieniu Benny, a także udziela wyjątkowych porad dotyczących życia z kotem, opieki nad nim i kochania go. Kiedy Benny pojawił się w jego życiu, Galaxy był podupadłym muzykiem rockowym, który nie miał zbyt wiele do roboty poza pracą na pół etatu w schronisku dla zwierząt i nadużywaniem narkotyków. Poprzednia opiekunka Benny’ego oddała kota w kartonowym pudle do schroniska. Benny miewał się już lepiej – jego miednica została właśnie roztrzaskana przez koła samochodu – a jego opiekunka upierała się, że był „krnąbrny” od pierwszego dnia. Nic bardziej mylnego. Porady Galaxy’ego pozwalają zrozumieć, czego koty najbardziej potrzebują od nas, ludzi, aby żyć szczęśliwym i zdrowym życiem.
„Kot dla początkujących”, Beata Pawlikowska
Autorka, właścicielka dwóch kotów: Krzysztofa Kolumba i Elvisa Presleya, na początku nie rozumiała ich zachowania, ale patrzyła, wyciągała wnioski i kojarzyła fakty. W tej książce opisuje to, co zrozumiała na temat kotów. Co zrobić, żeby mały kotek łatwo przyzwyczaił się do nowego miejsca? Czym karmić koty, żeby były zdrowe? W jaki sposób podejść kota jeśli chcesz go złapać? Jak się bawić z kotem? Jak sobie poradzić przy drobnych dolegliwościach? I dlaczego warto mieć dwa koty zamiast jednego?
„Zaklinacz kotów. Jak rozmawiać z kotem”, Claire Bessant
Koty domowe od dawna towarzyszą ludziom, lecz czy my potrafimy je rozumieć? Czy tak naprawdę wiemy, co lubią a czego nie? Czy wiemy dlaczego zachowują się w taki a nie inny sposób albo co jest przyczyną ich nieodpowiedniego dla nas zachowania się i jak je zmienić? Książka ta stanowi doskonały poradnik odpowiadający na te i inne pytania związane z poznaniem i zrozumieniem swego kota, jego potrzeb i motywacji. Przekazana w niej wiedza, oparta na wieloletniej obserwacji behawioryzmu kotów, pomaga w zrozumieniu istoty „kociego świata”, funkcjonowania kota jako kota i jako towarzysza człowieka. A zrozumienie to z pewnością pozwali Wam, miłośnikom kotów, na lepszą komunikację z mruczącymi ulubieńcami i ułatwi rozwiązywanie problemów w relacji człowiek — kot
„Looshkin: pamiętnik największego krejzola wśród kotów”, Jamie Smart (komiks)
Looshkin wygląda jak słodki niebieski kot, ale nigdy wcześniej nie spotkaliście pupila takiego jak on. Wystarczy tylko na chwilę spuścić go z oczu, a wasz dom wypełni się pienistymi bąbelkami, na dachu rozgoszczą się świnie, na strychu zaś otworzy się portal do piekielnego wymiaru. W dodatku wszędzie będą latać pszczoły! Życie nigdy nie będzie nudne, gdy Looshkin jest w pobliżu, ale jedno jest pewne – będzie bardzo, bardzo zabawne!
„Felinoterapia w teorii i praktyce”, Dorota Rybicka
Czy kot może być kimś więcej niż tylko puchatym przyjacielem? Czy dzięki zwierzęciu uda się pokonać własne lęki i bariery? Jak kot może zredukować stres i poprawić samoocenę? Jaki kot będzie odpowiedni do pracy terapeutycznej? Jakie standardy powinien spełniać terapeuta? Na te i inne pytania odpowiedzi daje niniejsza książka.
„Garfield tłusty koci trójpak tom 1”, Jim Davis (komiks)
Dowcipny, wytworny, elegancki i zwyczajnie zachwycający. Garfield urodził się (gdzieżby indziej) w kuchni włoskiej restauracji, w 1978 roku. Kiedy właściciel oddał go do sklepu zoologicznego, Garfield myślał, że już po nim. Ale udało mu się. Tego dnia pewien pechowy dżentelmen, Jon Arbuckle, stanął w progu sklepu. Wierzcie lub nie, ale Garfield ważył wtedy niecałe 2,5 kilograma. Jednak dzięki cudownie obsesyjnej pasji do makaronów szybko stał się pierwszym grubym kotem Ameryki. Garfieldowy cykl TŁUSTYCH KOCICH TRÓJPAKÓW stanowi kolekcję komiksowych pasków zebranych w nowym, kolorowym wydaniu. Garfield zmieniał się trochę na przestrzeni lat, ale jedno pozostało niezmienne: jego gigantyczny apetyt na jedzenie i poczucie humoru. Czeka was dużo szaleńczej radości z nienasyconym kotem, ponieważ nigdy dosyć zabawy.
Wystawa i tekst na jej temat: Beata Niedbalec, Żaneta Skiba i Łukasz Łobos z Działu Udostępniania i Informacji Naukowej Zdjęcia i opracowanie graficzne: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych Skład: Marcin Podolan z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych
Uniwersytet Opolski przywiązuje dużą wagę do poszanowania prywatności użytkowników odwiedzających serwisy internetowe Uczelni. W celu optymalizacji usług, umożliwienia prawidłowego funkcjonowania i zapisywania ustawień poszczególnych użytkowników, strony internetowe Uniwersytetu Opolskiego wykorzystują tzw. cookies (z ang. ciasteczka). Cookies to małe pliki tekstowe wysyłane przez serwis do przeglądarki internetowej użytkownika na urządzeniu końcowym (komputer, smartfon, tablet, itp.). W tym miejscu możecie Państwo podjąć decyzję dotyczącą typów plików cookies, które będą wykorzystywane w tym serwisie internetowym. Klikając Ustawienia możesz wybrać jakie cookies opcjonalne będą stosowane. Wyrażoną zgodę można wycofać w dowolnym momencie zmieniając wybrane ustawienia. Klikając Zaakceptuj wszystko zgadzasz się na użycie plików cookie i podobnych technologii we wszystkich wskazanych poniżej celach. Możesz odrzucić stosowanie cookies opcjonalnych klikając Odrzuć wszystkie.
Więcej informacji:
Polityka prywatności