Przejdź do treści
21/03/2025

Science-fiction i fantasy w zbiorach Biblioteki UO

Zapraszamy do zupełnie innego świata dzięki literaturze science-fiction i fantasy. Te Książki różnią się od siebie, jednak łączy je akcja tocząca się w świecie, który różni się od tego realnego czy współczesnego.

Książki sci-fi, czyli z gatunku fantastyki naukowej (science-fiction) przedstawiają przede wszystkim wizję przyszłości, ówczesną technologię i osiągnięcia naukowe. Często pojawiają się w nich motywy podróży w czasie lub kosmosie, a także życia pozaziemskiego. Mogą kreować świat, który wydaje się bardzo realistyczny lub też snuć bardzo odważne wizje. Natomiast wszelkie fantastyczne elementy opisane w tego rodzaju historiach są zakorzenione w teorii naukowej.

Książki fantasy przedstawiają historie umieszczone w świecie odrealnionym. Najczęściej zawierają motywy magiczne, a także mistyczne. Często pojawiają się w nich mityczne, a także baśniowe postacie i stwory, np. smoki i elfy. Świat przedstawiony często czerpie inspiracje ze średniowiecza lub starożytności.

Zapraszamy do oglądania wystawy na 2 piętrze w Collegium Maius oraz do wypożyczania i czytania książek z kolekcji sci-fi i fantasy ze zbiorów Biblioteki UO. Niezależnie od tego, czy uwielbiasz snuć wizje ponurej przyszłości, czy też zanurzyć się w mistycznym świecie, znajdziesz tu coś dla siebie. Sprawdź!


Tolkien John Ronald Reuel, Bractwo pierścienia

W spokojnej wiosce w Shire młody hobbit Frodo zostaje obarczony niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Ma on podjąć niebezpieczną podróż przez Śródziemie do Szczelin Zagłady, by tam zniszczyć Pierścień Jedyny. Musi bowiem udaremnić niecne plany Władcy Ciemności…


Tolkien John Ronald Reuel, Dwie wieże

Po śmierci Boromira i pojmaniu Merry’ego i Pippina rozbite Bractwo Pierścienia podąża niestrudzenie ku swemu przeznaczeniu, choć żaden z jej członków nie wie, co dzieje się z Samem i Frodem. A tropiony przez Nazgule Powiernik Pierścienia z uporem idzie dalej. Podążając za Gollumem, przemierza Martwe Bagna, by stanąć wreszcie u stóp Minas Morgul – przerażającej fortecy strzegącej drogi do Krainy Cienia…


Tolkien John Ronald Reuel, Powrót króla

Zebrały się armie Władcy Ciemności, a jego przerażający cień sięga coraz dalej. Połączone siły ludzi, krasnoludów, elfów i entów stają naprzeciw nawałnicy mroku. Tymczasem Frodo i Sam uparcie wędrują w głąb Mordoru, zamierzając zrealizować cel ich heroicznej misji i zniszczyć Pierścień Jedyny.


Sapkowski Andrzej, Miecz przeznaczenia

Autor serii o Wiedźminie, Andrzej Sapkowski, jest mistrzem fantasy o światowej klasie. Wiedźmińska saga składa się z wielu opowiadań, a wśród nich z pewnością zainteresują Cię te, które znalazły się w 2. tomie serii. O czym opowiada książka „Miecz przeznaczenia”?

Król Niedamir organizuje niebezpieczną wyprawę na smoka, który skrył się w jaskiniach Gór Pustulskich. Do śmiałków dołącza Geralt z Rivii i wraz z nimi rozpoczyna ryzykowną przygodę. Na swojej drodze spotyka trubadura Jaskra oraz czarodziejkę Yennefer. Król zaprasza na wyprawę wielu sławnych smokobójców, wśród których jest również Eyck z Denesle, rycerz bez skazy i zmazy, a także Rębacze z Cinfird oraz szóstka krasnoludów, którym przewodzi Yarpen Zigrin. Wszyscy wojownicy mają jeden cel – znaleźć i zabić ziejącego ogniem smoka, choć motywacje bohaterów są zupełnie różne.


Dick Philip K., Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?

Do roku 2021 wojny nuklearne starły z powierzchni ziemi całe gatunki zwierząt. Role domowych zwierzątek pełnią małe maszynki, produkowane przez Nexus Corporation. W tym opustoszałym i beznadziejnie smutnym postapokaliptycznym świecie Rick Deckard jest łowcą nagród. Jego zajęcie polega na „wycofywaniu z użytku” złych androidów, także stworzonych przez Nexus, ale niechcianych na Ziemi. Główny bohater z wysiłkiem stara się zdefiniować zasady swojej przynależności do rodzaju ludzkiego w świecie zdominowanym przez inteligentne maszyny.


Dick Philip K., Opowiadania najlepsze

Opowiadania wybrane przez samego Dicka, doskonały przegląd jego wizjonerskich pomysłów i nieposkromionej wyobraźni. Zbiór opowiadań prezentujących niepokojące „dickowskie” światy i przenikającego je, nurtującego wielu z nas podejrzenia, że rzeczywistość skrywa coś znacznie mroczniejszego. Tak, jak cała twórczość Dicka, także jego doskonałe krótkie teksty przenoszą nas w przyszłość, która nie jest naszym celem, ale kluczem do zrozumienia współczesności i nas samych.

Dziewiętnaście tekstów prezentuje przekrój literackiej kariery Dicka, od pierwszego „Rooga”, przez „Elektryczną mrówkę”, uznanej przez Lawrenca Sutina za najlepsze z opowiadań Dicka, po jeden z ostatnich, „Małe co nieco dla nas, chrononautów”. Wstęp napisał John Brunner, a posłowie Dicka przedstawia niezwykle ciekawe tło powstawania każdego z opowiadań.


Lem Stanisław, Solaris

Akcja „Solaris” toczy się na tajemniczej planecie o nazwie Solaris, na której znajduje się ogromny ocean, który okazuje się być inteligentnym bytem. Główny bohater, psycholog Kris Kelvin, zostaje wysłany na stację badawczą na Solaris, aby zbadać dziwne zjawiska zachodzące na tej planecie oraz skutki, jakie mają one na załogę stacji. Jednakże po przybyciu na stację Kelvin odkrywa, że załoga stacji również doświadcza dziwnych zjawisk, które związane są z oceanem Solaris. Najbardziej intrygujące jest to, że ocean Solaris potrafi kreować materialne wcielenia zmarłych lub zapomnianych osób z przeszłości naukowców na stacji. To prowadzi do rozważań na temat natury ludzkiej świadomości, pamięci i tożsamości.

.



Powyższe opisy pochodzą od wydawcy

Wystawa i tekst na jej temat: Beata Niedbalec, Żaneta Skiba i Łukasz Łobos z Działu Udostępniania i Informacji Naukowej
Zdjęcia i opracowanie graficzne: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych
Skład: Marcin Podolan z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych

Udostępnij post