Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i kulturą Dalekiego Wschodu do obejrzenia wyjątkowej wystawy. Prezentuje ona eksponaty obrazujące system odznaczeń, ich symbolikę i następujące po sobie zmiany związane z ekspansją militarnego rozwoju cesarstwa. Możemy na niej ujrzeć ciekawe przykłady japońskiej falerystyki, jak Ordery Wschodzącego Słońca, Ordery Świętego Skarbu, czy medale za japońskie kampanie militarne. Dodatkowo eksponowane są przedmioty związane z wojenną propagandą (ceramika, pocztówki) i szeroko rozumiana kultura Japonii – lalki kokeshi.
Kanwą powstania ekspozycji była pasja historyczna kilku z naszych studentów, co zaowocowało decyzją o udostępnieniu eksponatów, z których część została sprowadzona specjalnie na potrzeby wystawy.

Jest to kolejny dowód na to, dlaczego warto studiować w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego, gdzie entuzjazm spotyka się z wiedzą, a pasje studentów z profesjonalizmem kadry naukowej. Miejsca, w którym nie tylko studiujemy historię, ale jesteśmy motywowani do samodzielnego badania przeszłości, ucząc się odkryć i interpretacji faktów historycznych.

Wystawa dostępna będzie do 15 czerwca. Jest do obejrzenia na parterze w budynku Instytutu Historii i Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Strzelców Bytomskich 2.

Inicjatorami i organizatorami wystawy byli studenci Instytutu Historii UO: Krzysztof Pogorzelski i Sebastian Ruszała. Organizatorzy wystawy dziękują:
– Dyrektorce Danucie Szewczyk-Kłos i jej współpracownikom za udostępnienie przestrzeni wystawienniczej i wielką życzliwość podczas organizacji;
– Dyrektorowi Instytutu Historii, profesorowi Tomaszowi Ciesielskiemu, za życzliwość i cenne wskazówki, bez których ta wystawa by nie powstała;
– Magdalenie Cyprys, studentce Orientalistyki chrześcijańskiej za pomoc w tłumaczeniach i datowaniu niektórych eksponatów.