José Luis Peláez, syn Heleny Lehr, zasłużonej działaczki Związku Polaków w Niemczech, przekazał Uniwersytetowi Opolskiemu wyjątkowy dar – 69 teczek z dokumentami i pamiątkami związanymi z działalnością Edmunda Osmańczyka, działacza mniejszości polskiej w Niemczech, senatora ze Śląska Opolskiego. To największy dar do kolekcji Archiwum Rodła od 1999 r.

22 kwietnia 2022 r. Uniwersytet Opolski oraz Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego miały zaszczyt gościć w swoich murach Joségo Luisa Peláeza, który podarował Uniwersytetowi kolejne części archiwum dokumentów i pamiątek dotyczących życia Edmunda Osmańczyka, zgromadzonych przez Helenę Lehr, wieloletnią asystentkę senatora oraz dokumentalistkę działalności ZPwN.

Uroczyste przekazanie dokumentów odbyło się na ręce Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Opolskiego prof. dr. hab. Marka Masnyka. Następnie dokumenty i pamiątki zostały przekazane do Biblioteki UO, gdzie zostaną skatalogowane i włączone do kolekcji Archiwum Rodła. Po opracowaniu będą dostępne w Czytelni Biblioteki UO przy ul. Strzelców Bytomskich 2.

Archiwum Rodła stanowiła dotąd kolekcja 322 teczek dokumentów Związku Polaków w Niemczech przekazanych Uniwersytetowi Opolskiemu w 1999 r. przez Joségo Luisa Peláeza oraz Jolantę Klimowicz-Osmańczyk. Dzięki uprzejmości darczyńcy zbiory biblioteczne wzbogaciły się o kolejnych 69 teczek zawierających unikatowe dokumenty historyczne oraz prywatne pamiątki opolskiego senatora. Otrzymane zbiory to: książki i czasopisma, cenne maszynopisy i rękopisy książek Edmunda Osmańczyka, materiały będące podstawą do wydania książki Polacy spod znaku Rodła, przemówienia sejmowe, wycinki prasowe, dokumenty prywatne, wśród nich oryginalna korespondencja senatora i jego asystentki Heleny Lehr, zaproszenia oraz różnego rodzaju pamiątki – medale, fotografie, proporczyki.

Biblioteka UO składa serdeczne podziękowania Panu Josému Luisowi Peláezowi za ten cenny dar, który dzięki Jego życzliwości wzbogaci kolekcję zbiorów związanych z działaczami ZPwN, ułatwi badaczom i naukowcom dostęp do archiwaliów oraz umożliwi popularyzowanie wiedzy o „Polakach spod znaku Rodła”.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia zdjęć z uroczystości przekazania darów w gabinecie JM Rektora UO prof. M. Masnyka oraz Bibliotece UO, dostępnych w galerii poniżej.

Zdjęcia z wizyty Pana Joségo Luisa Peláeza w Bibliotece UO wykonał i opracował: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych.