W imieniu władz Uniwersytetu Opolskiego zapraszamy na spotkanie z prof. dr Ruth Zimmerling politologiem, wykładowcą Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji. Zaproszony gość wystąpi w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych, słynnego cyklu wydarzeń współorganizowanego od kilkudziesięciu lat przez Bibliotekę Uniwersytetu Opolskiego wraz z innymi jednostkami Uczelni.

Spotkanie odbędzie się 8 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Senatu
Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego,
Opole, pl. Kopernika 11, I p.

Szanowna Pani Profesor wygłosi wykład na temat:

Democracy and Truth: Where Science and Politics Meet

Serdecznie zachęcamy Państwa do udziału w wydarzeniu!
Wykład wygłoszony zostanie w języku angielskim.

Oto fotorelacja z wydarzenia

Ruth Zimmerling ‒ emerytowana profesor teorii polityki na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji w Niemczech. W latach 2008‒2011 kierowała trójstronnym programem magisterskich studiów Europa Master na Uniwersytecie w Moguncji, wraz z partnerami z Opola i Dijon. Posiada tytuł magistra inżyniera z matematyki i ekonomii (1978), tytuł magistra filologii islamskiej (1982) oraz doktora nauk politycznych (1989). W 2002 r. uzyskała habilitację i venia legendi z nauk politycznych na Politechnice w Darmstadt.

Przed podjęciem pracy na Uniwersytecie w Moguncji zajmowała stanowiska dydaktyczne na uniwersytetach: we Frankfurcie nad Menem, w Kolonii, Stuttgarcie, Bambergu, Darmstadt i Hamburgu. Prowadziła wykłady jako profesor wizytujący w:  Brasílii, Mexico City, Madrycie, Grazu, Cardiff, Opolu i Middlebury.

W latach 2005‒2010 była współredaktorem „Politische Vierteljahresschrift” (PVS), sztandarowego czasopisma Niemieckiego Stowarzyszenia Nauk Politycznych (DVPW).Oprócz dziesiątek artykułów opublikowanych w języku niemieckim, angielskim i hiszpańskim redagowała tom zbiorowy „Globalization and Democracy” (2005) oraz współredagowała (z Michaelem Beckerem) tom „Politics and Law” (2006).

Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach konceptualnych (władza, wpływ, korupcja, globalizacja, racjonalność, rozsądek) i teorii demokracji.