Zbiory Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego wzbogaciły się o kolekcję prywatnych dokumentów prof. Doroty Simonides. Uzupełnią one w znaczący sposób wiedzę o ludziach i wydarzeniach, które przez ostatnie kilkadziesiąt lat miały istotny wpływ na rozwój naszej uczelni oraz regionu Śląska Opolskiego.

Profesor Dorota Simonides, po cennym księgozbiorze ofiarowanym Bibliotece w 2014 r., w ostatnich dniach przekazała nam dokumenty zgromadzone przez siebie w trakcie bardzo intensywnego życia naukowego, społecznego i politycznego.

Przypomnijmy sylwetkę i osiągnięcia naszej ofiarodawczyni.

Profesor Dorota Simonides studiowała polonistykę i etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1962 r. obroniła doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 1970 r. uzyskała habilitację na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1977 r. została profesorem nadzwyczajnym, a w 1985 r. profesorem zwyczajnym. Była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, a później Uniwersytetu Opolskiego. Między innymi dzięki jej staraniom powstał Uniwersytet Opolski oraz Katedra Folklorystyki, którą kierowała przez prawie 30 lat.

Pani Profesor była wykładowczynią na wielu zagranicznych uniwersytetach, m.in. w: Getyndze (profesor etnologii w latach 1987–1988), Fryburgu, Zurychu, Bazylei, Tübingen, Weingarten i innych.

Profesor Simonides jest znaną i cenioną na całym świecie naukowczynią i badaczką kultury. Szczególnie interesuje się historią folkloru śląskiego, folkloru słownego, folkloru współczesnego i jego przemian oraz folkloru środowiskowego, funkcjonującego w różnych społecznościach.

Jest członkinią wielu międzynarodowych towarzystw etnologicznych i folklorystycznych, m.in. International Society for Ethnology and Folklore.

Opublikowała ponad 380 prac naukowych, w tym 30 w językach obcych. Za swoją pracę naukowo-badawczą była wielokrotnie nagradzana. W 1998 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Herdera (niem. Gottfried-von-Herder-Preis). To wyróżnienie corocznie przyznawane uczonym i artystom z Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Południowo-Wschodniej. Jest również laureatką Nagrody Kolberga, nagrody „Lux ex Silesia”, Nagrody im. Karola Miarki. W 2013 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 r. Uniwersytet Opolski przyznał jej tytuł doktora honoris causa.

Pani profesor angażowała się w życie społeczno-polityczne naszego regionu i kraju. W latach 1980–1985 piastowała mandat posłanki VIII kadencji Sejmu PRL, a w latach 1990–2005 reprezentowała ziemię opolską w Senacie RP.

W podarowanym zbiorze znalazły się: dyplomy, gratulacje i wyróżnienia od władz państwowych oraz gremiów naukowych i akademickich. Jest tu również zbiór ponad 30 odczytów i wykładów przeprowadzonych w Polsce i za granicą oraz liczne artykuły. W przekazanych bibliotece materiałach znajdziemy wycinki prasowe dotyczące działalności naukowej i politycznej prof. Simonides. Cennym darem są również fotografie z wizyty w Watykanie i spotkania Pani Profesor z papieżem Janem Pawłem II.

Szczególnie interesująca jest teczka z materiałami dotyczącymi Nagrody Herdera: pismo informujące o przyznaniu nagrody, gratulacje, laudacja wygłoszona przez prof. F. Scholza. Ciekawostkę stanowi menu z uroczystego obiadu wydanego na cześć nagrodzonej.

Biblioteka UO bardzo serdecznie dziękuje Pani Profesor za przekazany dar.