W roku akademickim 2021/2022 Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego świętuje 70-lecie swojej działalności. Główna uroczystość obchodów tego znakomitego jubileuszu została zaplanowana na 30 maja 2022 r. Wyjątkowa gala jubileuszowa połączona ze spotkaniem obecnych i emerytowanych pracowników Biblioteki oraz zaproszonych gości miała odbyć się w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej.

Niestety, zaawansowane prace nad organizacją tego wydarzenia przerwała inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Przejęci tą ogromną tragedią rozgrywającą się tuż za naszą wschodnią granicą postanowiliśmy odwołać organizację gali jubileuszu 70-lecia.

Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego wystosowała prośbę do sponsorów zaplanowanej wcześniej uroczystości o zgodę na przekazanie zadeklarowanego wsparcia finansowego wybranym organizacjom humanitarnym wspierającym ochronę dziedzictwa kulturalnego Ukrainy.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni firmom Aleph, EBSCO i Sages za pozytywną odpowiedź na nasz apel. Wszyscy sponsorzy obchodów 70-lecia poparli inicjatywę Biblioteki i zdecydowali się przeznaczyć środki na ten szczytny, zgodny z najwyższymi wartościami humanistycznymi, cel.

Wierzymy, że zjednoczone działania ludzi dobrej woli pomogą ocalić dziedzictwo kultury ukraińskiej, które jest częścią wspólnego dziedzictwa kultury europejskiej. Biblioteki, muzea i inne instytucje kultury od zawsze stały na straży praw człowieka i demokracji oraz kultywowały wartości takie, jak pokój, wolność oraz dzielenie się wiedzą.

Składamy wyrazy wdzięczności i podziękowania firmom Aleph, EBSCOSages za ten piękny gest, który na zawsze zostanie w naszej pamięci.

Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego

Sponsorzy:

Tekst: Michalina Jaworska z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych