W czwartek 9 czerwca 2022 r. Uniwersytet Opolski miał zaszczyt gościć Jego Ekscelencję Andreasa Stadlera ambasadora Republiki Austrii w Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie to odbyło się w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych, cyklicznie współorganizowanej przez Bibliotekę Uniwersytetu Opolskiego od 1996 roku.

Gospodarzami spotkania byli Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk oraz prorektor ds. nauki prof. dr hab. Jacek Lipok. W uroczystości wzięli udział m.in. pracownicy naukowi, studenci kierunków: filologia germańska, politologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, dyrektorzy i pracownicy instytucji kulturalnych Miasta Opola oraz delegacja pracowników Biblioteki UO.

Na samym początku Jego Ekscelencja Andreas Stadler został powitany przez JM Rektora Uniwersytetu Opolskiego oraz przedstawiony gościom zgromadzonym w Sali Senatu Collegium Maius.

Następnie prelegent rozpoczął wystąpienie pod tytułem Pokój, demokracja i praworządność w Europie. Klasyczny wykład trwał około pół godziny i poświęcony był zarysowaniu obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie. Jak się okazało, był to wstęp do niezwykle ciekawej sekcji pytań i odpowiedzi, która nastąpiła w drugiej części spotkania. Zainteresowani chętnie zadawali ambasadorowi pytania – otrzymywali na nie wyczerpujące i precyzyjne odpowiedzi. Kwestie najbardziej frapujące młodych słuchaczy dotyczyły aktualnych spraw polityki, gospodarki, praworządności, demokracji i wolności w naszym kraju. Nie zabrakło pytań na temat działań NATO i dyplomacji międzynarodowej w kontekście wojny na Ukrainie. Jego Ekscelencja umiejętnie udzielał odpowiedzi na każde, nawet najbardziej dociekliwe, pytanie. Opowiadał m.in w jaki sposób Austria odeszła od imperializmu, co powinno stać się wzorem dla współczesnej polityki Federacji Rosyjskiej.

Studentom Uniwersytetu Opolskiego przypadła do gustu forma spotkania oparta na dwukierunkowej komunikacji. Do samego końca słuchacze brali niezwykle aktywy udział w spotkaniu. Zaproszonemu gościowi podziękowali za poświęcony czas oraz ciekawe wystąpienie gromkimi brawami.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wydarzenia oraz biogramem Andreasa Stadlera!

Zdjęcia wykonał i opracował graficznie Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych.

Tekst: Michalina Jaworska z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych