Już w najbliższą sobotę 7 maja odbędzie się XIX Opolski Festiwal Nauki. Zapraszamy Państwa na plac Kopernika, gdzie w godzinach od 17:00 do 20:30 będzie można zajrzeć do namiotu Biblioteki UO. Czeka tam na Państwa szereg atrakcji związanych z twórczością Stanisława Lema, skierowanych tak do dzieci, jak i dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Opolski Festiwal Nauki, impreza odbywająca się cyklicznie od blisko dwóch dekad, na stałe wpisała się już w obraz naszego miasta. Dzięki zelżeniu pandemii COVID-19 w tym roku nastąpi długo wyczekiwany powrót do organizacji wydarzeń stacjonarnych, jakim jest Opolski Piknik Naukowy, planowany na sobotę 7 maja 2022 r. W tym dniu na pl. Kopernika, tuż przed gmachem Collegium Maius, zostaną rozstawione stanowiska różnych jednostek Uczelni, m.in. Biblioteki UO. Festiwalowi wystawcy będą dostępni dla Państwa w godzinach od 17:00 do 20:30.

Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych twórców literatury polskiej XX wieku, autor fantastyki naukowej, humanista, wizjoner i myśliciel – stał się inspiracją dla atrakcji festiwalowych Biblioteki UO. W czasie XIX Opolskiego Festiwalu Nauki będzie można zapoznać się z wystawą przybliżającą życie i twórczość tego słynnego futurologa oraz wziąć udział w quizie, sprawdzającym wiedzę na jego temat. Na najmłodszych czekają natomiast ciekawe zabawy językowekonkursy plastyczne.

Każdy, kto spróbuje swoich sił w wybranym zadaniu przygotowanym przez Bibliotekę, otrzyma drobną nagrodę oraz unicoiny, za które będzie można kupić gadżety festiwalowe!

Program atrakcji na XIX Opolski Festiwal Nauki – stanowisko Biblioteki UO

Dla każdego:

Wystawa Stanisław Lem – w stulecie urodzin

Nietuzinkowa wystawa, która pozwala poznać Stanisława Lema ze strony prywatnej – rodzinnej – oraz zawodowej – literackiej. Zainteresuje ona każdego pasjonata literatury, zwłaszcza fantastyki naukowej, a także miłośników szeroko pojętej popkultury. Dlaczego? Wynalazki i pomysły tego genialnego pisarza stały się podwalinami dla dzieł innych literatów oraz twórców seriali i filmów. Zaskakujące fakty z życia Lema, opisane na wystawie, zostały wzbogacone o unikatowe materiały fotograficzne z rodzinnego archiwum oraz o własnoręczne rysunki samego pisarza.

Wystawę o Stanisławie Lemie można także oglądać w dostępie cyfrowym na stronie Biblioteki UO – zachęcamy do zapoznania się z ekspozycją!

Dla małych i dużych:

Zaprojektuj bilet w kosmos – konkurs na pracę plastyczną

Ciekawe zadanie dla osób kreatywnych – dzieci oraz dorosłych – polegające na zaprojektowaniu biletu na podróż w Kosmos. Jakie symbole może zawierać taki bilet? Jakie teksty warto na nim umieścić? Liczy się pomysł, nie umiejętności plastyczne. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Quiz wiedzy o Lemie

Gratka dla znawców biografii Lema oraz… uważnych czytelników plansz wystawowych. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w quzie wiedzy dotyczącym życia prywatnego Lema oraz jego najważniejszych utworów literackich. Cenne podpowiedzi można znaleźć na planszach wystawy biograficznej Stanisław Lem – w stulecie urodzin. Zapraszamy!

Pokoloruj robota – konkurs na pracę plastyczną

Twórczość manualna dla osób w każdym wieku, inspirowana rysunkami Stanisława Lema. Każdy miłośnik rysowania otrzyma kolorowankę z motywem robota, związaną z twórczością literacką i rysowniczą futurologa. Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej – zapewniamy, że każde dzieło zostanie uhonorowane nagrodą!

Wymyśl nazwę dla robota – ćwiczenie językowe

Zadanie słowotwórcze, które z każdego śmiałka wyzwoli ukryte pokłady kreatywności. Czy wiesz, że Stanisław Lem nie tylko pisał opowiadania i książki, ale także rysował roboty i różne „stwory” występujące na kartach jego książek? Dołącz do wesołej zabawy słowem i spróbuj wymyślić jak najdziwniejsze lub najzabawniejsze imię dla robota. Inspiracją może być wszystko –  języki obce, nowoczesne technologie, możliwe funkcje wykonywane przez robota itp. Zapraszamy do zabawy!

Serdecznie zachęcamy do udziału w Opolskim Pikniku Naukowym i skorzystania z atrakcji zaplanowanych przez Bibliotekę. Na naszym stoisku czeka moc kreatywnych wyzwań!

Więcej informacji o XIX Opolskim Festiwalu Nauki na stronie organizatora.

Tekst: Michalina Jaworska z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych