DZIAŁ GROMADZENIA I OPRACOWANIA WYDAWNICTW CIĄGŁYCH I ZBIORÓW SPECJALNYCH

mgr Joanna Kuriata, bibliotekarz

E-mail: joanna.kuriata@uni.opole.pl

Dział Gromadzenia i Opracowania Wydawnictw Ciągłych i Zbiorów Specjalnych

Dział gromadzi i opracowuje wydawnictwa ciągłe, w postaci drukowanej i elektronicznej, o nieprzewidzianym z góry zakończeniu, ukazujące się w określonych lub nieokreślonych odstępach czasu (numer, zeszyt, tom, rocznik), opatrzone wspólnym tytułem i na ogół oznaczone numerycznie i/lub chronologicznie.

Do zadań Działu należy:

• Gromadzenie wydawnictw ciągłych polskich i zagranicznych zgodnie z profilami kształcenia w Uniwersytecie Opolskim.
  • Rejestracja wpływu czasopism polskich wpływających z egzemplarza obowiązkowego, darów, wymiany i czasopism zagranicznych oraz przekazywanie ich bibliotekom specjalistycznym.
  • Katalogowanie czasopism w bazie Aleph zgodnie z obowiązującym formatem MARC21, w oparciu o deskryptory Biblioteki Narodowej.
  • Inwentaryzowanie skatalogowanych czasopism, opracowanie techniczne.
  • Uzupełnianie zbiorów w zakresie czasopism polskich, obcych i poloników zagranicznych.
  • Gospodarka dubletami i drukami zbędnymi.
  • Typowanie zbiorów do digitalizacji.
  • Organizacja przetargów na wydawnictwa ciągłe polskie i zagraniczne dla całej Uczelni.

Kolejnym rodzajem zbiorów gromadzonych przez Dział są zbiory specjalne. Według definicji zbiory specjalne w bibliotece to dokumenty biblioteczne, które z różnych względów wymagają innego traktowania niż zwykłe druki[i].

Do zadań Działu należy:

• Gromadzenie zbiorów specjalnych: starodruków, archiwaliów, DŻS-ów, rękopisów, kartografii, norm, nagrań dźwiękowych, grafiki oraz innych dokumentów podlegających ochronie, mikrofilmów, a także mikrofisz, filmów, fotokopii oraz dokumentów utrwalonych na elektronicznych nośnikach treści.
  • Katalogowanie zbiorów specjalnych w bazie Aleph zgodnie z obowiązującym formatem MARC21, z obowiązującymi zasadami i normami dla poszczególnych kategorii materiałów bibliotecznych.
  • Inwentaryzowanie skatalogowanych zbiorów.
  • Opracowanie i udostępnianie kolekcji archiwalnych.
  • Typowanie zbiorów do digitalizacji.

[i] Encyklopedia wiedzy o książce, A. Birkenmajer (kom. Red.),  Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1971, s. 2607.