DZIAŁ GROMADZENIA i KATALOGOWANIA ZBIORÓW ZWARTYCH i CIĄGŁYCH

Beata Jęchorek, bibliotekarz

E-mail: beataje@uni.opole.pl

Dział Gromadzenia i Katalogowania Zbiorów Zwartych i Ciągłych

Dział zajmuje się bieżącą rejestracją wpływu książek otrzymywanych w ramach egzemplarza obowiązkowego, pozyskanych drogą darowizny i wymiany, a także zakupem wydawnictw polskich i obcych zgłaszanych przez środowisko akademickie. Katalogowanie odbywa się w formacie MARC 21 dla wydawnictw zwartych. Od 2018 roku opisy bibliograficzne sporządzane są zgodnie z zasadami Deskryptorów Biblioteki Narodowej.
Dział zajmuje się również selekcją i melioracją wszystkich rodzajów zbiorów gromadzonych w Bibliotece.

Dział gromadzi i opracowuje wydawnictwa ciągłe, w postaci drukowanej i elektronicznej, o nieprzewidzianym z góry zakończeniu, ukazujące się w określonych lub nieokreślonych odstępach czasu (numer, zeszyt, tom, rocznik), opatrzone wspólnym tytułem i na ogół oznaczone numerycznie i/lub chronologicznie.

Do zadań Działu należy:

• Gromadzenie wydawnictw ciągłych polskich i zagranicznych zgodnie z profilami kształcenia w Uniwersytecie Opolskim.
  • Rejestracja wpływu czasopism polskich wpływających z egzemplarza obowiązkowego, darów, wymiany i czasopism zagranicznych oraz przekazywanie ich bibliotekom specjalistycznym.
  • Katalogowanie czasopism w bazie Aleph zgodnie z obowiązującym formatem MARC21, w oparciu o deskryptory Biblioteki Narodowej.
  • Inwentaryzowanie skatalogowanych czasopism, opracowanie techniczne.
  • Uzupełnianie zbiorów w zakresie czasopism polskich, obcych i poloników zagranicznych.
  • Gospodarka dubletami i drukami zbędnymi.
  • Typowanie zbiorów do digitalizacji.
  • Organizacja przetargów na wydawnictwa ciągłe polskie i zagraniczne dla całej Uczelni.