W imieniu władz Uniwersytetu Opolskiego zapraszamy na spotkanie z prof. dr. hab. Waldemarem Kuligowskim – antropologiem współczesności, profesorem nauk humanistycznych w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaproszony gość wystąpi w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych, słynnego cyklu wydarzeń współorganizowanego od kilkudziesięciu lat przez Bibliotekę Uniwersytetu Opolskiego wraz z innymi jednostkami Uczelni.

Złota-Seria-Wykładów -obrazek-gmach-główny-UO

.
JM Rektor Uniwersytetu Opolskiego
prof. dr hab. Marek Masnyk
zapraszają na spotkanie

prof. dr. hab. Waldemarem Kuligowskim

antropologiem współczesności, profesorem nauk humanistycznych
w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
który wygłosi wykład na temat

Trzecia płeć kultury. Opowieść antropologiczna

Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia 2024 r. (czwartek) o godz. 12.00
Auli Błękitnej Collegium Maius UO, III piętro
.
Waldemar Kuligowski (ur. 1972 w Szubinie)
Studiował etnologię w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1999 r. uzyskał doktorat z etnologii, w 2006 r. habilitował się w zakresie etnologii, od 2018 r. profesor tytularny. Kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej na UAM w Poznaniu, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Masaryka w Brnie.
Autor ponad 150 publikacji naukowych, m.in.: Antropologia refleksyjna (2001), Miłość na Zachodzie (2004), Antropologia współczesności (2007). Redaktor kilkunastu prac zbiorowych, m.in.: Ojczyzny słowa (2002), Nowe języki (2010), Tubylcy własnego świata (2011). Publikował w czołowych polskich i zagranicznych periodykach: „Teksty Drugie”, „Konteksty”, „Kultura i Społeczeństwo”, „Kultura Współczesna”, „Lud”, „Ethnologia Polona”, „East European Politics and Societies”, „Transfers. Interdisciplinary Journal of Mobility Studies”, „Anthropos. International Review of Anthropology and Lingustic”, „Jahrbuch für Europäische Ethnologie”. Autor licznych reportaży, felietonów, recenzji i wywiadów. Publikował w dziennikach i czasopismach: „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, „Tygodnik Powszechny”, „Wprost”, jak też w pismach kulturalno-społecznych: „Przekrój”, „Borussia”, „Nowe Książki”, „Książki. Magazyn do czytania”.
Jego zainteresowania naukowe dotyczą zjawisk: antropologii modernizacji, globalizacji, teorii kultury, tekstualizmu, festiwalizacji, kultury popularnej, kultur rdzennych, zwłaszcza amerykańskich.
Propagator nurtu antropologii współczesności. Prowadził badania terenowe w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
Członek komitetów Polskiej Akademii Nauk: Komitetu Nauk Etnologicznych (2011–2020), Komitetu Nauk o Kulturze (2012–2020) i Komitetu Słowianoznawstwa (2011–2014). W latach 2014–2018 przewodniczący Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej (od 2014) i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w programie „Granty interwencyjne” (od 2020). Ekspert Portuguese Foundation for Science and Technology oraz litewskiego Centre for Quality Assessment in Higher Education (SKVC).
Wieloletni redaktor czasopisma „Czas Kultury”, w latach 2017–2021 także redaktor naczelny. Przewodniczący serii wydawniczej Kultury Popularne Świata wydawanej przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Członek rad naukowych czasopism: „Kultura i Historia”, „Literatura Ludowa”, „Slavia Meridionalis” i „Studia Muzealne”. Członek Editorial/Review Committee Shanlax International Journal of Arts, Science and Humanities. Członek Rad Naukowych serii wydawniczych: Poznańskie Studia Etnologiczne, Komentarze do Polskiego Atlasu Etnograficznego i Audiowizualne Aspekty Kultury w Ponowoczesności. Wykładał gościnnie na uniwersytetach w: Budapeszcie, Bratysławie, Brnie, Sankt Petersburgu i Kilonii.