W imieniu władz Uniwersytetu Opolskiego oraz Fundacji Konrada Adenauera w Polsce zapraszamy na spotkanie z dr. Hansem-Gertem Pötteringiem. Zaproszony gość wystąpi w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych, słynnego cyklu wydarzeń współorganizowanego od kilkudziesięciu lat przez Bibliotekę Uniwersytetu Opolskiego wraz z innymi jednostkami Uczelni.

Złota-Seria-Wykładów -obrazek-gmach-główny-UO

.
JM Rektor Uniwersytetu Opolskiego
prof. dr hab. Marek Masnyk
zaprasza na spotkanie

dr. Hansem-Gertem Pötteringiem

byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, byłym prezesem Fundacji Konrada Adenauera, pełnomocnikiem do spraw europejskich Fundacji Konrada Adenauera,

który wygłosi wykład na temat:

Unsere gemeinsame Aufgabe für eine starke Europäische Union.
Nasze wspólne zadanie na rzecz silnej Unii Europejskiej.

Spotkanie odbędzie się 18 czerwca 2024 r. (wtorek) o godz. 12.00
Auli Błękitnej Collegium Maius UO, III piętro

Współorganizatorem jest Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Hans-Gert Pöttering urodził się 15 września 1945 r. w Bersenbrück (Dolna Saksonia). Studiował prawo, politykę i historię na uniwersytetach w Bonn i Genewie oraz odbył staż naukowy na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Był nieprzerwanie posłem do Parlamentu Europejskiego w latach 1979-2014 i jego przewodniczącym w latach 2007-2009, a wcześniej, w latach 1999-2007, przewodniczącym Grupy EPL-ED w Parlamencie Europejskim. Od stycznia 2010 r. do stycznia 2018 r. był prezesem Fundacji Konrada Adenauera, a obecnie jest jej pełnomocnikiem ds. europejskich. Hans-Gert Pöttering jest inicjatorem i przewodniczącym Rady Powierniczej Domu Historii Europejskiej, który został otwarty w Brukseli w maju 2017 r. W latach 2018-2022 był przewodniczącym Stowarzyszenia Byłych Posłów, stowarzyszenia byłych posłów do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wykłada politykę europejską na Uniwersytecie w Osnabrück.

* * *

Hans-Gert Pöttering wurde am 15. September 1945 in Bersenbrück (Niedersachsen) geboren. Er studierte Rechtswissenschaften, Politik und Geschichte an den Universitäten Bonn und Genf und absolvierte einen Forschungsaufenthalt an der Columbia University in New York. Von 1979 bis 2014 war er ununterbrochen Mitglied des Europäischen Parlaments und dessen Präsident von 2007 bis 2009. Zuvor war er von 1999 bis 2007 Vorsitzender der EVP-ED-Fraktion im Europäischen Parlament. Von Januar 2010 bis Januar 2018 war er Vorsitzender der Konrad-Adenauer-Stiftung und ist heute deren Bevollmächtigter für Europäische Angelegenheiten. Hans-Gert Pöttering ist Initiator und Kuratoriumsvorsitzender des Hauses der Europäischen Geschichte, das im Mai 2017 in Brüssel eröffnet wurde. Von 2018-2022 war er Vorsitzender der „Former Members Association“, des Verbandes ehemaliger Abgeordneter des Europäischen Parlaments in Brüssel. An der Universität Osnabrück nimmt er einen Lehrauftrag zur europäischen Politik wahr.