Wisława Szymborska decyzją Senatu RP została patronką roku 2023, bowiem 2 lipca przypada setna rocznica jej urodzin. Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego zaprasza do obejrzenia wystawy książkowej w holu na I piętrze Biblioteki Głównej. Prezentowane w gablotach wydawnictwa to zarówno dzieła noblistki, jak też poświęcone jej biografie, czy książki zawierające zbiory listów i kolaży. Poniżej przybliżamy zawartość wybranych książek, odsłaniających postać poetki i analizujących jej twórczość.
Szymborska, W.
Błysk rewolwru.
Warszawa 2013
Materiał odnalazł i uporządkował sekretarz poetki, Michał Rusinek, a wstępem naukowym poprzedził Bronisław Maj. Całość złożyła się na zaskakującą i niezwykłą książkę. Podzielona została na cztery chronologicznie poukładane części: Juwenilia; Na Krupniczej, w szufladzie, na rybach; Utwory gatunkowe; W Lubomierzu. Tom prezentuje utwory począwszy od pierwszych próbek pisma kreślonych przez kilkulatkę, poprzez utwory młodzieńcze aż po ostatnią niepublikowaną rymowankę.
Szymborska, W., Filipowicz, K.
Listy : najlepiej w życiu ma Twój kot.
Kraków 2016
Niepublikowane wcześniej listy ujrzały światło dzienne i odkryły wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi. Po mistrzowsku napisane, z silną nutą tęsknoty, z czułością – wnikają w relacje pary, o której mówiono, że nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.
Kulmowa, J.
Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się!: listy.
Kraków 2019
Listy dwóch poetek do tej pory niepublikowane, a ukazujące zażyłą przyjaźń. Co prawda przetrwało ledwie jedno ich wspólne zdjęcie, ale na szczęście bogata korespondencja stanowi dowód serdeczności, wzajemnego wsparcia i ciepła przy akompaniamencie żartobliwych uwag. Są tu również sekretne wyznania oraz refleksje nad twórczością i przyszłością poezji., Piękne literacko, szczere, wzruszające i pełne troski listy Szymborskiej i Kulmowej odsłaniają oblicze ich przyjaźni. Edycja wzbogacona o skany rękopisów.
Milani, A., Wajs, J.
Wisława Szymborska: życie w obrazkach.
Kraków: 2016
Gdy pomyślimy: poezja i kolaż – trudno o inne skojarzenie, niż Wisława Szymborska.
Surrealistyczne kompozycje przedstawiają prężących się atletów i przeciągające się koty, ogrodowe krasnale i filozofujące szympansy. W tej książce młoda włoska artystka tworzy opowieść o Szymborskiej z fragmentów życiorysu, z wierszy i kolaży w pastelowej estetyce komiksu.
Szymborska, W.
Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie: korespondencja 1955-1996.
Kraków 2018
Kolejny zapis historii w formie epistolarnej. Dzieje niezwykłej przyjaźni Szymborskiej i Herberta mają początek w 1955 roku. Zaczęła się tzw. odwilż, Wisława Szymborska była redaktorką w krakowskim „Życiu Literackim”, w imieniu tygodnika napisała do Zbigniewa Herberta list z prośbą o przysłanie wierszy, gdyż redakcja postanowiła zaprezentować młodych poetów przed debiutem książkowym. Znajomość przerodziła się w bliską i serdeczną relację, okraszoną liczną korespondencją, przypominającą wręcz towarzyską grę, obfitującą w humorystyczne, błyskotliwe i pełne dystansu do siebie teksty. Książka zawiera niepublikowane dotąd listy ilustrowane słynnymi kolażami poetki, reprodukcjami pocztówek i rysunkami Herberta.
Gromek-Illg J.
Szymborska: znaki szczególne. Biografia wewnętrzna.
Kraków 2020
Autorka książki podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, jaka naprawdę była Wisława Szymborska. W oparciu o listy i wywiady z przyjaciółmi i znajomymi noblistki kreśli jej portret intymny, ten wewnętrzny, psychiczny – do którego poetka strzegła dostępu za życia. Warto się przekonać, jaką część biografii można dopisać w ten sposób.
A prócz powyższych pozycji polecamy jeszcze uwadze m.in.:
Szymborska, W.
Rymowanki dla dużych dzieci: z wyklejankami Autorki.
Kraków 2012
Szymborska, W.
Zgubiony kapelusz: wiersze Wisławy Szymborskiej dla Umberta Eco.
Łódź 2015
Baranowska, M.
Wisława Szymborska: kolaże = collages.
Kraków 2014
Balbus, S. and Szymborska, W.
Świat ze wszystkich stron świata: o Wisławie Szymborskiej.
Kraków 1997
Wystawę przygotował Dział Udostępniania i Informacji Naukowej
Zdjęcia i opracowanie graficzne: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych
Tekst i skład: Marcin Podolan z Działu Bazy Wiedzy i Analiz Bibliometrycznych