Do czytania komiksów zachęcaliśmy podczas wakacji (Lato z komiksem) i jak się okazało temat wzbudził spore zainteresowanie. Dlatego Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego przygotowała wystawę, która nieco poszerza spektrum, prezentując komiksy, ale i mangę. Znawcy przedmiotu wiedzą, że nie jest to literatura tylko dla dzieci, co więcej – sporo tytułów jest przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych odbiorców. W kilku gablotach zaprezentowano ledwie drobny wybór spośród zbiorów liczących ponad 3600 pozycji poświęconych tej tematyce. Ekspozycja znajduje się na półpiętrze i w holu Biblioteki Głównej (ul. Strzelców Bytomskich 2).
Znaczna część pokazanych książek jest dostępna do wypożyczenia, zaś tytuły występujące w pojedynczych egzemplarzach zostaną udostępnione po zakończeniu wystawy (17 listopada). Poniżej przybliżamy niektóre z publikacji, zachęcając do odwiedzenia wystawy i zaplanowania sobie lektury na jesienne wieczory.
Amazing Spider-Man Epic Collection – 7 – Plaga pająkobójców.
Scenarzysta: David Michelinie, Steven Grant, Eric Fein, Jack Harris
Ilustrator: Aaron Lopresti, Mark Bagley, Jeff Johnson, Tom Lyle
Tłumacz: Marek Starosta
Wydawnictwo: Egmont
2023
Cieszące się uznaniem czytelników i krytyków klasyczne albumy Marvel Comics autorstwa mistrzów komiksu takich jak: Steve Ditko, David Michelinie, Charles Vess, Erik Larsen czy Mark Bagley. Za każdym razem, gdy Spider-Man pojawia się publicznie, napadają go mechaniczni zabójcy. Kto odpowiada za te ataki? Czy Pajączek zdoła odkryć prawdę, kiedy na jego drodze staną Electro i Skorpion? I jaki układ zawarła Felicia Hardy, do niedawna Czarna Kotka, z Tinkererem? Tymczasem rodziców Petera Parkera, którzy powrócili po latach, obserwuje tajemniczy mężczyzna. Ale to nie wszystko… Venom jest sądzony za swoje zbrodnie. Czy przejrzy na oczy i zmieni się po walce ze Spider-Manem? Dodatkowo w tomie: Styx i Stone, a także starcie Pajączka i Doktora Strange’a z demonami w Wymiarze Śmierci!
Amazing Spider-Man Epic Collection – 4 – Kosmiczne przygody.
Scenarzysta: Stan Lee, David Michelinie, Gerry Conway, Tony Isabella
Ilustrator: Colleen Doran, Alex Saviuk, Sal Buscema
Tłumacz: Marek Starosta
Wydawnictwo: Egmont
2022
Podczas nieudanego eksperymentu naukowego pajęcze moce Petera Parkera zostają niewiarygodnie spotęgowane! I w samą porę, bo klika groźnych łotrów rozpoczęła serię zaskakujących ataków na bohaterów Marvela. Nowe umiejętności Spider-Mana mogą ocalić mu życie! A czym naprawdę jest tajemnicza kosmiczna siła, która wzmocniła Pajączka? I jaka bitwa jest mu przeznaczona? Dodatkowo: Spider-Man łączy siły z Punisherem, musi uporać się z powrotem Venoma i stawić czoło pomniejszonemu Psycho-Manowi w tyciej opowiastce! Gościnnie wystąpią Hulk, Magneto, Doktor Doom, Przerażająca Czwórka i inni!
Scenariusze napisali m.in. David Michelinie, Gerry Conway, Tony Isabella, Stan Lee, a rysunki przygotowali Colleen Doran, Sal Buscema, Alex Saviuk, Erik Larsen, Todd McFarlane, Gil Kane, Steve Ditko, Rich Buckler i inni.
Batman – Sekta.
Scenarzysta: Jim Starlin
Ilustrator: Bernie Wrightson
Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Egmont
2021
„Batman – Sekta” to kontrowersyjna opowieść o Mrocznym Rycerzu stworzona w 1988 roku przez Jima Starlina (scenariusz) i mistrza horrorów Berniego Wrightsona (rysunki). Batman musi zmierzyć się z charyzmatycznym Diakonem Blackfire’em, tajemniczą postacią, która przemierzała ten świat jeszcze przed założeniem Gotham. Blackfire z pomocą armii bezdomnych skutecznie oczyścił miasto z drobnych przestępców… ale jaki jest jego ukryty plan? Gdy Blackfire’owi udaje się złamać Batmana, Zamaskowany Krzyżowiec staje się podatny na wpływ tajemniczego przybysza znikąd. Zdezorientowany i przerażony bohater musi odkryć przerażającą prawdę i zakończyć rządy złowrogiego przywódcy sekty!
Manga
Seria: Cicha piosenka o miłości – 1.
Scenarzysta: Eku Takeshima
Ilustrator: Eku Takeshima
Wydawnictwo: Studio JG
2021
Himari rozpoczyna naukę w liceum. Pełna radości i entuzjazmu zjawia się na ceremonii rozpoczęcia roku, gdzie właśnie trwa koncert z okazji powitania nowych uczniów. Jej uwagę od razu przykuwa wokalistka zespołu, Yori, i dziewczyna z miejsca się w niej zakochuje. Gdy więc później Himari spotyka w szkole obiekt swojej adoracji, bez ogródek wyjawia swoje uczucia. Zaskoczona i nieco zmieszana Yori z początku nie wie, jak zareagować, lecz ostatecznie… wyznaje Himari, że również się w niej zakochała! Czy podwójna miłość od pierwszego wejrzenia jest w ogóle możliwa? Oczywiście, że nie! Jakie są więc prawdziwe motywacje obu dziewcząt? I kto ucierpi najbardziej, gdy ta bańka mydlana w końcu pęknie?
Seria: Szlakiem chmur na północny zachód – 1.
Scenarzysta: Aki Irie
Ilustrator: Aki Irie
Wydawnictwo: Studio JG
2020
Po śmierci rodziców siedemnastoletni Kei Miyama wyjechał z Japonii, zostawiając młodszego brata pod opieką wujostwa. Sam zamieszkał na dalekiej Islandii, gdzie dorabia jako prywatny detektyw. Przemierzając rozległe pustkowia kraju lodu i ognia, na co dzień mierzy się z mniej lub bardziej wymagającymi wyzwaniami, jakie stawiają przed nim klienci. Jednak bez względu na rodzaj zlecenia chłopak nigdy nie zawodzi. Posiada bowiem pewien niezwykły talent – bardzo przydatną umiejętność słyszenia wspomnień zachowanych przez przedmioty…
Pewnego dnia kontakt z bratem niespodziewanie się urywa. Kei natychmiast rusza do Japonii, aby wyjaśnić zagadkę jego zniknięcia. Nawet nie przypuszcza, co czeka go na końcu drogi…
Seria: Zapiski zielarki – 1.
Scenarzysta: Ikki Nanao, Natsu Hyuuga, Nekokurage
Ilustrator: Ikki Nanao, Natsu Hyuuga, Nekokurage
Wydawnictwo: Studio JG
2021
Maomao, ambitna młoda zielarka, zostaje porwana i trafia do haremu cesarza jako służąca. Aby nie pogarszać sytuacji, w której się znalazła, zataja swoje umiejętności, a nawet fakt, że potrafi czytać i pisać. Tymczasem nowo narodzone dzieci władcy umierają na skutek tajemniczej klątwy. Zielarka szybko orientuje się, że to nie magia, ale trucizna jest przyczyną śmierci niemowląt. Decyduje się ostrzec matki, podrzucając do ich komnat wiadomość o powodach niezwykłej choroby ich dzieci. Dziewczyna nie przypuszcza nawet, jak bardzo ta decyzja zaważy na jej losie. Tym bardziej, że znalazła się w miejscu, w którym nikt nie może czuć się bezpieczny…
Przed Wami wielokrotnie nagradzana, pięknie narysowana opowieść pełna pałacowych intryg i politycznych rozgrywek, w której szczęście jest ulotne, a przyszłość niepewna.
Funky Koval – 1 – Bez oddechu.
Scenarzysta: Maciej Parowski, Jacek Rodek
Ilustrator: Bogusław Polch
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
2016
Przygody kosmicznego detektywa, Funky’ego Kovala, uznawane są za najlepszą polską historię obrazkową. Opowieść o asie agencji Universs, który w pojedynkę walczy z potężnymi korporacjami i zagrażającymi ludzkości obcymi – w międzyczasie podbijając niewieście serca – zawładnęła wyobraźnią kilku pokoleń miłośników fantastyki.
Potencjał komiksu dostrzegli hollywoodzcy filmowcy, którzy planują przenieść Funky’ego na srebrny ekran. W rolę detektywa ma się wcielić Matthew McConaughey!
Thorgal – 1 – Zdradzona czarodziejka
Scenarzysta: Jean Van Hamme
Ilustrator: Grzegorz Rosiński
Wydawnictwo: Egmont
2022
Pierwszy tom najpopularniejszej serii fantasy w Polsce. Mimo upływu lat, komiks wydany po raz pierwszy we Francji w 1976 roku, czyta się jednym tchem. Młody Thorgal zostaje skazany na śmierć przez króla Wikingów – Gandalfa Szalonego. Skazańca ratuje tajemnicza, rudowłosa kobieta, chcąca wykorzystać Thorgala do zemsty, którą poprzysięgła Gandalfowi. Thorgal trafia do magicznej doliny – tajemniczego miejsca, w którym czas stanął w miejscu. Rajski ogród zamieszkują trzy siostry. Ich marzeniem jest zatrzymanie u siebie Thorgala na zawsze, jednak on pragnie wyrwać się z tego więzienia. Najmłodsza z sióstr postanawia mu pomóc…
Szninkiel
Scenarzysta: Jean Van Hamme
Ilustrator: Grzegorz Rosiński
Wydawnictwo: Egmont
2021
Pracując nad słynną serią przygód czarnowłosego wikinga Thorgala, scenarzysta Jean Van Hamme i rysownik Grzegorz Rosiński stworzyli równolegle, niejako w ramach odskoczni arcydzieło komiksowe o bohaterskim Szninkielu imieniem J’on. Tak oto coś, co miało być miłym przerywnikiem zrodziło legendę. Akcja toczy się na planecie Daar. Ten świat to spustoszona pożogą ruina. Na zgliszczach pojawiają się wojska trojga Nieśmiertelnych, czyli Jargota Pachnącego, Barr-Finda Czarnej Ręki oraz Cyklopki Zembrii. Wybucha wojna, w której cierpią masy niewinnych stworzeń i zaczyna się okres długiego niewolnictwa ludu niskich, pokojowo usposobionych Szninkieli. Wśród nich żyje J’on, wybraniec, któremu Władca Stworzyciel Światów powierza skomplikowaną misję, mogącą przynieść kres odwiecznej walce i ocalenie świata od zagłady. Ta mała istota – cały czas dźwigając ciężar roli zbawcy, przemierza planetę, poznając jej cuda i okropności, daje pretekst do pytań na temat cywilizacji, religii, pragnień i ambicji. Niewątpliwą wartością fabuły są wplecione w nią odniesienia do tradycji religijnych, mitów germańskich, Biblii, prozy Tolkiena, XX-wiecznej popkultury, czy dzieła Kubricka – 2001: Odyseja kosmiczna. Obowiązkowa lektura nie tylko dla pasjonatów komiksu.
Asteriks – 5 – Asteriks i Kleopatra
Scenarzysta: Rene Goscinny
Ilustrator: Albert Uderzo
Tłumacz: Jarosław Kilian
Wydawnictwo: Egmont
2023
Juliusz Cezar przybywa z wizytą do Aleksandrii i swej ukochanej Kleopatry. Między królewską parą dochodzi do sporu, czyj naród jest potężniejszy. Oburzona pychą Cezara Kleopatra zakłada się, że w trzy miesiące wybuduje wspaniały pałac na jego cześć i tym samym udowodni mu nieustająca wielkość Aleksandrii i jej mieszkańców. Cezar bez namysłu zgadza się na zakład, pewien, że Kleopatra przegra. Królowa powierza to karkołomne zadanie najlepszemu w Aleksandrii architektowi, Numerobisowi. Jeśli mu się nie powiedzie, zostanie rzucony krokodylom na pożarcie. Numerobis jest załamany i choć nie wierzy w sukces, przystępuje do budowy. Gdy w Aleksandrii zjawiają się dzielni Galowie – Asteriks i Obeliks – plan budowy pałacu zyskuje szansę powodzenia…
Kajko i Kokosz – 10 – Szkoła latania
Scenarzysta: Janusz Christa
Ilustrator: Janusz Christa
Wydawnictwo: Egmont
2023
Nieopodal Mirmiłowa własną warownię zbudowali niegodni miana rycerzy okrutni Zbójcerze, których wodza, Krwawego Hegemona, najbardziej złościło, kiedy słyszał, że nie ma poczucia humoru. Pewnego dnia postanowił zdobyć gród kasztelana Mirmiła, a atak rozpocząć od opanowania Klubo-Gospody, aby tym posunięciem szybko złamać ducha obrońców. Dzięki Kajkowi i Kokoszowi szturm zostaje odparty, dlatego Hegemon wymyśla sposób na pozbycie się obu wojów z grodu. Namawia kasztelana, aby ten spełnił swe największe marzenie i wraz z przybocznymi wyruszył na Łysą Górę znajdującą się w kraju Omsów, gdzie czarownice nauczą go latać.
Komiks znajduje się na liście lektur szkolnych.
Tytus, Romek i A’Tomek w odsieczy wiedeńskiej 1683 roku z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani.
Scenarzysta: Henryk Jerzy Chmielewski
Ilustrator: Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
2012
Legendarny twórca oraz ikona polskiej sceny komiksowej – Papcio Chmiel – powraca w wyśmienitej formie.
W przededniu swoich 89. urodzin twórca nieśmiertelnego tria – Tytusa, Romka i A’Tomka – ponownie zaskoczył swojego wydawcę całkowicie premierowym albumem historycznym. Tym razem Tytus u boku króla Jana III Sobieskiego musi odeprzeć barbarzyński najazd „niewiernych” w historycznej bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Komiks w ekskluzywnym, wielkoformatowym wydaniu zawiera blisko 40 nowych kolorowych plansz pełnych przygód Tytusa, Romka i A’Tomka.
„Albumy, które przybliżają wielkie karty naszej historii, jeśli nawet nie uczłowieczają samego Tytusa, to z pewnością dają czytelnikowi choćby źdźbło wiedzy, możliwość otarcia się i posmakowania Wielkiej Historii”.
Papcio Chmiel
Opisy książek za: https://www.gildia.pl/
Wystawę przygotował Dział Udostępniania i Informacji Naukowej
Zdjęcia i opracowanie graficzne: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych
Tekst i skład: Marcin Podolan z Działu Bazy Wiedzy i Analiz Bibliometrycznych