Czego by nie próbować napisać o wiośnie, to z pewnością już było. A jednak w ten, czy inny sposób wciąż pojawia się ona w literaturze. Może nie zawsze gra główną rolę, może nie zawsze ujmowana jest dosłownie, lecz metaforycznie, może nie zawsze towarzyszą jej ciepłe, pozytywne skojarzenia. Mimo to wiosna, jako symbol nie traci na sile, ani na znaczeniu. To nie tylko pora roku, to przesłanie ocieplenia, odrodzenia, to wyzwolenie się spod mroźnej, skostniałej potęgi zimy. Dlatego Biblioteka UO zaprasza do obejrzenia wystawy i proponuje, by wiosenny sezon czytelniczy rozpocząć od przeczytania książek z motywem wiosny.
W przypadku zainteresowania wypożyczeniem książki prosimy skontaktować się z Wypożyczalnią.
Wybrane książki z wystawy
J. Tekieli
Cudowna wiosna w Olszowym jarze
Weronika postanawia porzucić życie w mieście i na stałe przenieść się do Olszowego Jaru. Zamierza zaadaptować starą stajnię i stodołę na dom i biuro i zacząć nareszcie żyć na własnych warunkach, we własnym domu – tak, jak to sobie wymarzyła. Olszowy Jar powoli otrząsa się z zimowego snu, ale choć budząca się do życia wiosna i zbliżająca się Wielkanoc napawają optymizmem i nadzieją, nie wszystko da się zaplanować. Przed Weroniką stają problemy i wyzwania, którym będzie musiała stawić czoła.
Czy nowe życie będzie takie, jakiego pragnęła? Czy prowadzenie własnej firmy przyniesie jej satysfakcję? Czy uczucie, które połączyło ją i Darka Wrońskiego przetrwa, gdy pojawią się pierwsze kłopoty?
R. Hauck, M. Moseley
Panny młode. Wiosna
(literatura obyczajowa, romans)
Trzy różne panny młode. Trzy romantyczne opowiadania o wiosennych weselach. Pełne radości, ale także nostalgii.
W. Horwood
Skrytoświat. Wiosna
(literatura fantasy)
Przed tysiącami lat mistrz z wielkiego królestwa Englalondu wykuł klejnot, w którego sercu płonął ogień wszechświata i kolory ziemskich pór roku. Lecz klejnot zniknął i ludzie o nim zapomnieli. Ale jego legenda żyła w świecie skrytów – niewidocznym dla naszego świata. Tam właśnie narodził się chłopiec, którego przeznaczeniem jest odnaleźć to, co zapomniane, i ocalić oba światy przed zagładą.
Jego podróż rozpoczyna się z nadejściem Wiosny…
W. Tomala
Rabih znaczy wiosna
(literatura obyczajowa)
Martę i Rabiha połączyła prawdziwa przyjaźń od dziecka. Są jak brat i siostra, jak papużki-nierozłączki, jak dwie połówki tego samego kamienia. Różni ich tylko jedno – w żyłach Rabiha płynie arabska krew. Choć wychował się w Polsce i czuje się prawdziwym Polakiem, nie jest akceptowany przez otoczenie ze względu na kolor skóry i egzotyczną urodę, którą odziedziczył po ojcu. Nieszczęśliwy splot wydarzeń sprawia, że ich wyjątkowa relacja urywa się, blednie, majaczy we wspomnieniach dorosłych już ludzi. Los bywa jednak przewrotny – Marta i Rabih spotykają się ponownie i to w okolicznościach, o których oboje chcieliby zapomnieć. Ona wiedzie poukładane, szczęśliwe życie, on za moment staje na ślubnym kobiercu. I świat staje na głowie. Czy w obliczu tłumionego przez lata gniewu i żalu potrafią odnaleźć dawnych siebie?
D. Macomber
Wiosna w różanej przystani
(literatura piękna).
Trzy kobiety w różnym wieku, trzy historie do opowiedzenia . Jedna z bohaterek po stracie męża przeniosła się na prowincję i znalazła tam ukojenie. Druga- właśnie zerwała zaręczyny, trzecia – walczy z nowotworem piersi i pragnie odnaleźć ukochanego, którego porzuciła szesnaście lat wcześniej.
M. de Giovanni
Krew z mojej krwi. Wiosna komisarza Riccardiego
(kryminał, sensacja)
Luigi Alfredo Ricciardi, komisarz neapolitańskiej policji, ma niezwykły dar: widzi cierpienie umierających i słyszy ich słowa. Przy pomocy swego wiernego brygadiera prowadzi śledztwo w biednej dzielnicy miasta, gdzie znaleziono ciało starej Carmeli Calise, swego czasu znanej wróżbiarki i lichwiarki. Co umierająca wyjawi komisarzowi? Sekrety jej klientów były dobrze strzeżone… Tej wiosny 1931 roku w Neapolu czuło się zapach nienawiści, krwi i zawiedzionych uczuć.
J. Armbruster
Arabska wiosna. Rewolucja w świecie islamu
Autor analizuje sytuację w poszczególnych krajach, kreśli sylwetki kluczowych postaci, rozważa rolę Internetu i technik komunikacyjnych w organizowaniu się młodych ludzi. Nie stroni również od pytań najbardziej kontrowersyjnych. Czy demokracja i islam wzajemnie się nie wykluczają? Jaki sens ma demokracja w krajach, których obywatele uważają, że Koran jest ważniejszy od konstytucji? I wreszcie – czy sam islam nie jest największym zagrożeniem dla demokracji?
T. Garton Ash
Jesień wasza, wiosna nasza
(historia)
Polska rewolucja i Wiosna obywateli, składające się na ten tom, to nie tylko zapis wspomnień. To dwie opowieści o społecznej podmiotowości. O tym, jak luźny zbiór jednostek zaczyna rozumieć wspólne interesy i na bieżąco tworzy strategie walki o nie, jak organizuje swą polityczną reprezentację, jak domaga się swych praw, jak tworzy wspólnotę.
M. Mularska-Kucharek, E. Czernik
Jesień życia. Wiosna możliwości
(poradnik)
Praktyczny przewodnik dla seniorów, ich rodzin, opiekunów oraz dla lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek środowiskowych i społeczników napisany przez ekspertów!
Dzięki tej książce czytelnik pozna możliwości, jakimi dysponują seniorzy, aby czerpać satysfakcję z życia. Dowie się także, jak praca z emocjami, aktywność fizyczna, intelektualna oraz artystyczna i dostrzeganie wartości wiedzy płynącej z doświadczenia w okresie późnej dorosłości pozwalają wieść satysfakcjonujące życie.
Autorki przedstawią zmiany zachodzące w organizmie seniora i to, jak wpływają one na jego ciało i emocje. Pokażą formy aktywności fizycznej, duchowej i społecznej, sprzyjające osiąganiu zadowolenia z życia. Dzięki ich eksperckiej wiedzy czytelnik dowie się o tym, jak w praktyce przezwyciężać trudności, które w codziennym życiu napotykają seniorzy.
M. Popielarska
Maja w ogrodzie. Wiosna/lato
(poradnik)
W książce „Maja w ogrodzie. Wiosna i lato” autorka przybliża czytelnikom wszelkie czynności, które należy wykonać w ogródku w sezonie wiosenno-letnim. Podpowie co zrobić, by trawnik przypominał puszysty dywan, a ogród zachwycał pięknymi kwiatami. Doradza jak ustrzec się przed szkodnikami i chorobami, a także, jak należy je zwalczać. Zdradzi również tajniki pysznych i zdrowych upraw.
R. Gościnny, J-J. Sempé
Wiosna Mikołajka
(literatura dziecięca)
Wiosna Mikołajka” René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo to wybór świąteczno-wiosennych opowiadań o najsłynniejszym łobuziaku w historii literatury dziecięcej.
Wystawę przygotował Dział Udostępniania i Informacji Naukowej
Zdjęcia i opracowanie graficzne: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych
Opisy książek pochodzą m.in. z portalu lubimyczytac.pl
Tekst i skład: Marcin Podolan z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych