W niedzielę, 2 czerwca br. w ramach Pikniku XVII Opolskiego Festiwalu Nauki na pl. Kopernika miała miejsce premiera wyjątkowej wystawy przygotowanej przez Bibliotekę Główną UO wraz z Archiwum Państwowym w Opolu z okazji 30 rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu w dniu 4 czerwca 1989 r. “Nasza droga do wolności” to sentymentalna podróż trzy dekady wstecz, do pierwszych po II wojnie światowej, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Materiały wykorzystane do przygotowania tej bardzo ciekawej ekspozycji pochodzą ze zbiorów Biblioteki Głównej (w szczególności ze spuścizny Jana Całki – legendarnego działacza m.in. NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego) oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Autorzy wystawy zaczerpnęli także z prywatnej dokumentacji Zbigniewa Bereszyńskiego i Jerzego Stemplewskiego, która jest w posiadaniu Archiwum Państwowego w Opolu. Na wystawie zaprezentowano artykuły z historycznych już wydań „Trybuny Ludu”, „Gazety Wyborczej” czy „Trybuny Opolskiej”, unikatowe wydawnictwa podziemne, ulotki, “cegiełki”, listy i komunikaty liderów “Solidarności”, zdjęcia z przedwyborczych pochodów ulicami Opola, prezentacja kandydatów do Sejmu i Senatu z naszego regionu – dla każdego z odwiedzających to wartościowa, pełna wzruszeń lekcja prawdziwej historii.
Wystawę można oglądać w holu Biblioteki Głównej UO przy ul. Strzelców Bytomskich 2 oraz na I piętrze Collegium Maius do końca czerwca br.
Na festiwalowym stoisku BG UO czekała także atrakcyjna oferta dla najmłodszych i ich rodziców. Można było sprawdzić się w zabawach plastycznych i zagadkach logicznych, a także zapoznać się z wybranymi pozycjami książkowymi z naszych zasobów dotyczącymi kreatywnego, wspierającego rozwój spędzania czasu z dziećmi. Upominki dla odwiedzających nasze stoisko podarowały współpracujące na co dzień z naszą biblioteką firmy: ABE-IPS Sp. z o.o., EBSCO Sp. z o.o., Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., IOP Publishing, Elsevier, a także Biblioteka Narodowa – właściciel polskiego systemu cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych CWPN ACADEMICA. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy, a naszych festiwalowych gości zapraszamy za rok!