26 maja 2022 r. w Auli Błękitnej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Opolskiego z okazji jubileuszu siedemdziesięciolecia Biblioteki naszej Uczelni.

W roku akademickim 2021/2022 Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia swojego istnienia. Od siedmiu dekad wspiera procesy badawcze i dydaktyczne realizowane w Uczelni. Jest największą biblioteką w regionie, a jej dzieje ściśle związane są z historią i etapami rozwoju Uniwersytetu Opolskiego. Powstała w 1951 r. przy Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej we Wrocławiu, a w 1954 r. nastąpiło przeniesienie szkoły i zbiorów Biblioteki, liczących wtedy ponad 25 000 woluminów, do Opola.

Obecnie zbiory Biblioteki UO obejmują milion książek drukowanych, 150 tys. wol. czasopism drukowanych i ponad 73 tys. jednostek zbiorów specjalnych. Książnica zapewnia dostęp do ponad 450 tys. tytułów książek elektronicznych, 13 800 tytułów czasopism elektronicznych oraz do 132 specjalistycznych i wielodziedzinowych baz danych.

Jubileusz siedemdziesięciolecia Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego jest okazją nie tylko do przypomnienia jej przeszłości, ale też do zaprezentowania stanu obecnego.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która obejmuje część historyczną, dotyczącą dziejów Biblioteki, oraz współczesną, przybliżającą różne aspekty jej działalności. Prezentowanym na planszach treściom towarzyszą dawne i współczesne fotografie pochodzące z archiwum Biblioteki UO. Wystawę będzie można obejrzeć w antresoli Filharmonii Opolskiej od 27 maja do 10 czerwca.

Uroczystość jubileuszowa zaplanowana na 26 maja organizowana jest przy wsparciu firmy Arfido Spółka z o.o.