Uroczystym obchodom Święta Uniwersytetu Opolskiego, które odbyły się 10 marca w auli przy ul. Oleskiej, towarzyszyło szczególne wydarzenie. Nestor nauk politycznych – prof. dr hab. Andrzej Antoszewski został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.
Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego przygotowała w związku z tym wystawę, która prezentuje postać prof. dr hab. Andrzeja Antoszewskiego oraz wybrane publikacje z jego dorobku. Zapraszamy do gmachu Biblioteki Głównej UO (ul. Strzelców Bytomskich 2).
Podczas uroczystości Rektor UO prof. dr hab. Marek Masnyk określił szacownego nominata mianem „wybitnego uczonego o ogromnych zasługach dla instytucjonalnego rozwoju tej dyscypliny oraz kształtowania jej tożsamości naukowej. Profesor Antoszewski to znawca systemów politycznych Europy Środkowej i Wschodniej, autor prekursorskich prac o transformacji ustrojowej państw postkomunistycznych, ceniony i szanowany w Polsce i za granicą”.
Przebieg postępowania o nadanie godności doktora honoris causa przedstawił dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji dr hab. Lech Rubisz, prof. UO, a laudację wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Zuba, który nazwał wyróżnionego „dobrym duchem polskiej politologii, osobą o nieprzeciętnej życzliwości”. Podkreślił wśród zalet prof. Antoszewskiego – oprócz wnikliwości obserwatora i analityka rzeczywistości społecznej – również jego wyjątkowy stosunek do drugiego człowieka i postawę daleką od zapalczywości, małostkowości czy stronniczości.
Prof. Andrzej Antoszewski podczas swojego wystąpienia przyznał, że tytuł jest dlań „wyróżnieniem tyle niespodziewanym, co zaszczytnym”. I jak dodał: „stanowi (…) wyraz uznania nie tylko dla moich akademickich dokonań, ale jest także dowodem docenienia dyscypliny, którą reprezentowałem przez niemal pół wieku swojej pracy zawodowej”. W dalszej części mówił o trudnej drodze, jaką polska politologia przeszła w ostatnich dziesięcioleciach. W trakcie swego wykładu omawiał przede wszystkim zachwianie idei demokracji liberalnej. „Na naszych oczach demokracja przeżywa głęboki kryzys, a jej podstawowe założenia zderzają się z coraz bardziej powszechnym zwątpieniem”.
W przybliżeniu sylwetki prof. Antoszewskiego nie może zabraknąć odniesień do jego dorobku naukowego. Jest bowiem autorem (lub współautorem) 16 monografii, redaktorem kilkunastu prac zbiorowych oraz prawie 200 artykułów naukowych dotyczących teorii i praktyki współczesnych systemów politycznych. Część tych prac można obejrzeć w holu Biblioteki Głównej i wypożyczyć po zakończeniu wystawy.
Zachęcamy również do przeczytania szczegółowej relacji z uroczystości oraz obejrzenia zdjęć dokumentujących jej przebieg – wszystko na stronie Uniwersytetu Opolskiego.
Wystawę przygotował Dział Udostępniania i Informacji Naukowej
Zdjęcia i opracowanie graficzne: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych
Tekst i skład: Marcin Podolan z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych