W dniu 21 kwietnia 2022 r. w Bibliotece Uniwersytetu Opolskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. “Wojciech Kóčka (1911-1965). Łużycki działacz narodowy i polski uczony”, którą z okazji 110 urodzin naukowca przygotował Wydział Archeologii i Biblioteka Collegium Historicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wojciech Kóčka był postacią doprawdy niezwykłą – antropolog, archeolog terenowy, badacz historii Słowian na Półwyspie Biskupińskim, pionier fotografii lotniczej… wykonywanej z balonu. Autor słynnej publikacji Zagadnienia etnogenezy ludów Europy, która stała się podstawą nadania mu tytułu profesora w 1959 r. Przez lata był związany zawodowo z poznańskim i wrocławskim ośrodkiem naukowym. Uczestniczył w wykopaliskach na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu oraz na Ostrówku w Opolu, co czyni go postacią zasłużoną także dla Śląska Opolskiego i Dolnego Śląska.

Dzisiaj wiedzę o życiu i działalności tego wybitnego naukowca popularyzuje jego córka, Pani prof. Hanna Kóčka-Krenz, profesor archeologii, była dyrektor Instytutu Archeologii i dziekan Wydziału Historycznego UAM. W czwartek swoją obecnością uświetniła inaugurację wystawy w Bibliotece oraz przygotowała bardzo ciekawe wystąpienie na temat Poznania we wczesnym średniowieczu, które wygłosiła w Instytucie Śląskim. O życiu w średniowieczu oraz etapach rozwoju wielkopolskiego ośrodka miejskiego opowiadała obrazowo, wyczerpująco, w sposób niezwykle przystępny dla licznie zgromadzonej młodzieży.

Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pracowników naukowych, studentów i młodzieży. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii na stronie internetowej.

Zachęcamy do dalszego odwiedzania wystawy tymczasowej w budynku Biblioteki UO, przy ul. Strzelców Bytomskich 2.Ekspozycja będzie dostępna do 10 czerwca 2022 r.

Galeria zdjęć:

Zdjęcia wykonał i opracował Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych.

Tekst: Michalina Jaworska z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych