XX Tydzień Bibliotek 2023

„MOJA – TWOJA – NASZA – BIBLIOTEKA!”

Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego

8-12 maja 2023 r.

PROGRAM:

1. W ramach „Tygodnia Bibliotek”, Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego zaprasza od 8 do 31 maja w godzinach od 9:00 do 16:00 na kiermasz książek używanych (będzie można nabyć m.in. literaturę polską, poradniki, słowniki oraz książki w językach obcych). Kiermasz odbędzie się na I piętrze Biblioteki Głównej przy ul. Strzelców Bytomskich 2.

2. Rok 2023 został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Mikołaja Kopernika i z tej okazji Biblioteka UO udostępni dwie unikatowe wystawy:

• „Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin”. W uchwale ustanawiającej rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika podkreślono, że był to prawdziwy człowiek renesansu – prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz, duchowny, doktor prawa kanonicznego, zajmował się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Wszystkie te aktywności prezentuje ekspozycja. Jej autorem jest Jerzy Barycki, prezes Polsko-Kanadyjskiego Stowarzyszenia Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor w Kanadzie. Wystawa będzie prezentowana od 8 maja do 20 czerwca w Muzeum UO (budynek Collegium Maius przy pl. Mikołaja Kopernika 11) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 15:00.
  •  Wystawa „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika”Muzeum UO na 14 planszach przedstawia zachowane w polskich zbiorach egzemplarze traktatu Kopernika De revolutionibus orbium coelestium libri VI (O obrotach sfer niebieskich). Przedstawione księgi pochodzą z 12 polskich bibliotek naukowych. Pomysłodawcą wystawy jest dr Krzysztof Nierzwicki, pracownik naukowy UMK, a organizują ją: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Archiwum Państwowe w Toruniu. Wystawę będzie można zwiedzać od 8 maja do 23 czerwca.
    Aktualnie wystawę przeniesiono na I piętro obok Sali Senatu w budynku Collegium Maius UO przy pl. Mikołaja Kopernika 11 – a podczas Nocy Muzeów (13 maja) na jeden dzień zostanie przeniesiona do holu na parterze.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt plakatu tegorocznej edycji: Emil Idzikowski