Z przyjemnością możemy poinformować, że na ręce Danuty Szewczyk-Kłos – dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego – trafiło specjalne wyróżnienie za aktywną promocję IBUKA Libry.

Nagroda-wyróżnienie IBUK Libra

Z okazji 15-lecia platformy IBUK Libra została zorganizowana uroczysta Akademia Dyrektorów Bibliotek. Wydarzenie miało miejsce 20 kwietnia w Browarach Warszawskich i zgromadziło przedstawicieli uczelni i bibliotek korzystających z zasobów platformy ibuk.pl. W trakcie Akademii odbył się panel dyskusyjny, który przebiegał pod hasłem „Przyszłość bibliotek cyfrowych w Polsce”. Do rozmowy zostali zaproszeni: pani Danuta Szewczyk-Kłos (dyr. Biblioteki UO), pani Urszula Poślada (z-ca dyr. Biblioteki Głównej UMCS w Lublinie), pan Witold Kozakiewicz (dyr. Centrum Informacyjno-Bibliotecznego UM w Łodzi) oraz pan Piotr Kołacz (menedżer ds. kluczowych klientów IBUK Libra). Całość moderował redaktor Marcin Antosiewicz. W programie imprezy znalazł się też interesujący wykład Janiny Bąk pt. „Co ma wspólnego liczący koń i lotnisko w Radomiu? Czyli o tym, jak wykorzystać zmysł matematyczny do walki z fake newsami”.

Otrzymane wyróżnienie potwierdziło zaangażowanie Uniwersytetu Opolskiego w promowanie nowoczesnych technologii w procesie edukacji oraz doceniło udział w rozwoju zasobów edukacyjnych. Biblioteka UO była (obok Politechniki Wrocławskiej) drugą w kraju, która w 2008 roku zakupiła i udostępniła IBUKA użytkownikom. Wypada przypomnieć, że Ibuk.pl należy do grona największych wypożyczalni oraz księgarni Internetowych. Posiada obszerny zbiór e-booków i audiobooków; zarówno beletrystykę, jak też publikacje naukowe i specjalistyczne, podręczniki, książki, czasopisma, albumy, atlasy, słowniki – łącznie ponad 70 tysięcy pozycji, w tym część obcojęzycznych. Wyróżnienie ze strony tak poważnego partnera ma wyjątkową wartość.

Zdjęcia (fotorelacja) z wydarzenia pochodzą od organizatorów – IBUK Libra i PWN.
Zdjęcie statuetki i opracowanie graficzne: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych
Tekst i skład: Marcin Podolan z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych