Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego zaprasza do obejrzenia wystawy “Witold Pilecki 1901-1948”.  Ekspozycja znajduje się w gmachu Biblioteki Głównej UO przy ul. Strzelców Bytomskich 2.

Wystawa: “Witold Pilecki 1901-1948” została zaprojektowana przez Aleksandrę Kaiper Miszułowicz – kurator wystawy stałej Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Ma charakter biograficzny i przedstawia najważniejsze fakty z życia rotmistrza Witolda Pileckiego – od jego narodzin w 1901 roku, przez harcerstwo, ślub z Marią Ostrowską pochodzącą z Ostrowi Mazowieckiej, zmagania wojenne, misję w Auschwitz, udział w Powstaniu Warszawskim, działalność we Włoszech aż po proces i śmierć. Wystawa wzbogacona jest cytatami – m.in. siostry Witolda – Marii, samego Witolda, czy też jego córki Zofii. Prezentuje unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum Dom Rodziny Pileckich, syna Marii i Witolda – Andrzeja Pileckiego, ale także Muzeum Powstania Warszawskiego, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimu, czy Instytutu Pamięci Narodowej.

Muzeum Dom Rodziny Pileckich jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Ostrów Mazowiecka.

Plansze wystawowe udostępnił Wydział Kultury Urzędu Miasta Opole.
Ekspozycję przygotował Dział Udostępniania i Informacji Naukowej BUO
Zdjęcia: Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych
Tekst, skład i opracowanie graficzne: Marcin Podolan z Działu Bazy Wiedzy i Analiz Bibliometrycznych.