prof. dr hab. Michał Głowiński. Zdjęcie: wikipedia

prof. dr hab. Michał Głowiński. Zdjęcie: wikipedia

29 września br., w wieku 88 lat zmarł w Warszawie prof. dr hab. Michał Głowiński, literaturoznawca, eseista, prozaik oraz doktor honoris causa Uniwersytetu Opolskiego –godność tą przyjął 10 marca 2003 roku.

Był polonistą wszechstronnym, współautorem Wiadomości z teorii literatury, Zarysu teorii literatury oraz Słownika terminów literackich, na których to książkach wychowało się kilka pokoleń studentów filologii i nauczycieli języka polskiego. Był historykiem i teoretykiem literatury, czego dowodem z jednej strony są prace o polskiej powieści współczesnej Porządek, chaos, znaczenie z 1968, z drugiej Gatunek literacki i problem poetyki historycznej z 1965. Wydał książki monograficzne: Poetyka Tuwima a polska tradycja literacka, Zaświat przedstawiony. Szkice o poezji Bolesława Leśmiana czy rzecz o Ferdydurke Witolda Gombrowicza. Z wielkim powodzeniem uprawiał także eseistykę oraz krytykę literacką. Szkice i recenzje poświęcone literaturze najnowszej ogłaszał regularnie na łamach: „Życia Literackiego” (tutaj debiutował jako krytyk w 1954), „Twórczości”, „Literatury”, „Nurtu”, „Tekstów”. Jego książki Style odbioru. Szkice o komunikacji literackiej z 1977, Mity przebrane z 1990 czy Poetyka i okolice z 1992 było szeroko komentowane, wzbudziły zainteresowanie nie tylko w wąskim kręgu akademickim.