Lista jest stale aktualizowana
Dla wszystkich
- Pakiet podręczników dla szkolnictwa wyższego udostępnionych przez wydawnictwo Cambridge University Press
- IBUK Libra – E-booki w służbie nauki
- Projekt MUSE – czasowy bezpłatny dostęp do wybranych zasobów, w tym 40 e-booków nt. zdalnego nauczania (linki do zasobów oraz informacje)
- JSTOR dostęp do:
– e-Books – lista tytułów (do 30.08.2020)
– kolekcja czasopism archiwalnych – zawartość (do 31.12.2020)
– kolekcje tematyczne: Lives of Literature, Security Studies, Sustainability, 19th Century British Pamphlets, World Heritage Sites: Africa, Struggles for Freedom: Southern Africa, Global Plants (do 31.12.2020)
Nowa strona Wirtualnej Biblioteki Nauki (WBN) o kontach użytkowników, które pozwalają na dostęp zdalny do zasobów spoza sieci akademickiej do zasobów na serwerach wydawców i nie wymagają mechanizmów typu vpn, proxy, han lub logowania federacyjnego: https://wbn.icm.edu.pl/konta-osobiste-uzytkownikow/
Dostępy testowe – lista wraz z informacją o dostępie!
Zasoby o COVID-19
- Systemu Informacji Prawnej Legalis – nowy moduł specjalistyczny COVID-19
– Komentarze – w tym komentarz z zakresu prawa pracy, postępowania cywilnego czy ustaw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
– Piśmiennictwo (w tym: Opracowania tematyczne oraz artykuły z czasopism)
– Praktyczne wyjaśnienia (czyli pytania zadawane naszym ekspertom, z dokładnym opisaniem stanu faktycznego, a także odpowiedzią opartą o aktualne przepisy prawa)
– Akty prawne – (tematycznie powiązane z COVID-19 w tym ustawy w ramach Tarczy antykryzysowej, Tarczy finansowej, Tarczy 2.0, a także liczne akty wykonawcze w tym rozporządzenia Ministra Zdrowia i in.)
– ius – (Autorskie opracowania projektowanych i bieżących zmian w prawie. Eksperckie komentarze i analiza najnowszych, istotnych dla praktyki stosowania prawa rozstrzygnięć sądów)
– Rzeczpospolita – Codzienne, najważniejsze wiadomości z „Prawa co dnia” – prawnej części dziennika „Rzeczpospolita” zgromadzone zostały w osobnym, dedykowanym module specjalistycznym. Treści z dziennika „Rzeczpospolita” zintegrowane zostały z pozostałymi zasobami Systemu Legalis i dostępne są z poziomu menu, poprzez wyszukiwarkę oraz bogaty system wewnętrznego linkowania
– Wzory - Wydawnictwo Cambridge University Press – zbiór ponad 80 rozdziałów książek i artykułów w czasopismach dostępnych na Cambridge Core. CUP dołączyło również do Wellcome Trust i ponad 30 wiodących wydawców, zobowiązując się do udostępnienia wszystkich naszych publikacji związanych z COVID-19 i ich pełnych danych w PubMed Central (PMC) i innych publicznych repozytoriach.Artykuły pochodzą z czasopism takich jak Epidemiology & Infection, Prehospital and Disaster Medicine, Infection Control & Hospital Epidemiology oraz Animal Health Research Reviews.
- Emerald – badania dotyczące COVID-19 oraz zarządzania epidemiami
- EBSCO – centrum zasobów dot. COVID-19
- JoVE Coronavirus Resource Center – materiały video
- Koronawirus (COVID-19)- najnowsze informacje z UpToDate
- Oxford University Press COVID-19 research – kompleksowy zbiór badań odnoszących się do COVID-19, innych koronawirusów oraz powiązanych tematów, który udostępniono bezpłatnie na czas trwania epidemii, aby wesprzeć naukowców, lekarzy czy pracowników służby zdrowia w radzeniu sobie z kryzysem. Kolekcja zawiera artykuły czasopism, rozdziały książek i podręczników, a także treści z Oxford Medicine Online, w tym Oxford Textbook of Medicine.
- Codzienny biuletyn z najważniejszymi artykułami wybranymi przez zespół redakcyjny serwisu EMIS z ostatnich 24 godzin: EMIS COVID-19 Daily Newsletter page Po kliknięciu na link należy się zarejestrować na newsletter. Newsletter będzie w języku angielskim.
- CEIC – Novel Coronavirus Outbreak Monitor, który zawiera najnowsze dane o epidemii COVID-19 oraz interaktywne wizualizacje.
- Springer Nature – bezpłatnie udostępnione materiały o COVID-19
- Centrum zasobów „COVID-19 Central” na Platformie AccessMedicine oraz materiały i informacje odnośnie wykorzystania zasobów AccessMedicine w nauczaniu na odległość:
Using Access to Support Distance Learning (attachment & share link https://bit.ly/2IQEWc4)
Guide to Online Resources via AccessMedicine (attachment & share link https://bit.ly/2IMhFbp)
AccessMedicine video overview of resources for distance learning
AccessMedicine video overview of functionality which can enhance distance learning
AccessMedicine distance learning LibGuide - ProQuest Coronavirus Research Database
- Royal Society of Chemistry:
– COVID-19 articles
– STM – wyniki badań
– Chemistry World
- ScienceDirect (Elsevier) – artykuły na temat koronawirusa w bazie oraz dostęp do Novel Coronavirus Information Center
- Taylor & Francis – artykuły z czasopism oraz rozdziały z książek na temat COVID-19
- firma F1000Research (obecnie część Taylor & Francis Group) stworzyła dedykowaną bramę / platformę do szybkiego rozpowszechniania najnowszych badań związanych z koronawirusem, w tym wstępnych wersji artykułów, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopismach naukowych, udostępniając te informacje publicznie, by inni mogli skutecznie reagować.
- link do strony Banku Światowego, dedykowanej pandemii COVID-19: World Bank Group responses to the COVID 19 pandemic
- Web of Science COVID-19
- Wiley COVID-19:
- Bezpłatny dostęp do ponad 5000 artykułów i rozdziałów z książek
- Dostęp do najnowszych wyników badań i informacji odnośnie COVID-19 (obsługiwane przez Scitrus, spersonalizowaną aplikację Atypon’s AI)
- Cochrane Library Special Collections on COVID 19
- Bezpłatny dostęp do zasobów na platformie Wiley odnośnie historii epidemii: Europe, 1817 lub UK, 1854 lub Hastings, 1873 lub Sydney, 1895