Szanowni Państwo!

Z radością i nieskrywaną dumą informujemy, że Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego zakończyła proces wdrażania Almy – najnowocześniejszego zintegrowanego systemu do zarządzania zasobami bibliotek. Wraz ze sprawdzoną wyszukiwarką Primo użytkownicy otrzymują jeszcze lepsze i bardziej efektywne narzędzia do korzystania z obszernej kolekcji książek, czasopism, materiałów elektronicznych i innych zbiorów bibliotecznych. Stanowi to znaczący krok w przyszłość, który podnosi jakość usług bibliotecznych i usprawnia dostęp do wiedzy, literatury, rozrywki i szeroko pojętej kultury.

grafika Alma w bibliotece – biblioteka w Almie

Duet Almy i Primo umożliwia szybkie wyszukiwanie i zamawianie książek online, proste zarządzanie kontem czy śledzenie historii wypożyczeń. Funkcje Almy dotyczą wszystkich procesów bibliotecznych. System będzie komunikować się z czytelnikiem poprzez pocztę elektroniczną, wysyłając powiadomienia dotyczące dokonanych wypożyczeń i zwrotów, przypomnienia o bliskim terminie zwrotu materiałów bibliotecznych, tudzież o przekroczeniu owego terminu. Zalogowany czytelnik może filtrować i zawężać wyniki wyszukiwania, eksportować je do innych aplikacji, zapisywać kwerendy do późniejszego użycia, zapamiętywać wybrane pozycje, prolongować datę zwrotu wypożyczonych materiałów, dokonywać zamówień interesujących go tytułów, lub proponować zakup nowych pozycji do zbiorów.

grafika Alma w bibliotece – biblioteka w Almie

Tradycyjnie zachęcamy studentów, pracowników naukowych i miłośników literatury do korzystania z usług Biblioteki UO – od teraz w innowacyjnym systemie Alma. Z perspektywy użytkownika zmiany mogą nie być widoczne gołym okiem, ale gwarantujemy, że to, co najcenniejsze skrywa się wewnątrz… i służy wszystkim. Bądźcie częścią naszej bibliotecznej rodziny i odkrywajcie możliwości, jakie oferuje Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego! Zapraszamy.

Początki przygody z Almą

Alma została stworzona przez firmę Ex Libris w kooperacji z czwórką dużych instytucji: Boston College, Katholieke Universiteit Leuven, Princeton University Library oraz Purdue University Library. Na naszym gruncie postanowiono stworzyć Ogólnokrajową Sieć Biblioteczną i włączać doń kolejne biblioteki. W pierwszym etapie budowy platformy OSB  wdrożono system Alma i wyszukiwarkę Primo w Bibliotece Narodowej, Bibliotece Jagiellońskiej oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Implementacja systemu w Bibliotece Uniwersytetu Opolskiego jest następstwem pozytywnego rozpatrzenia zgłoszonego do Biblioteki Narodowej wniosku o bezpłatne wdrożenie systemu Alma i wyszukiwarki Primo.

Przypomnijmy: 22 grudnia 2021 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatwierdził listę rankingową instytucji rekomendowanych do tego projektu. Na liście znalazło się 16 dużych bibliotek włączonych do Ogólnokrajowej Sieci Bibliotecznej. W rankingu tym Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego zajęła wysokie piąte miejsce! System Alma został uruchomiony nieodpłatnie i będzie w pełni działał w chmurze, zastępując dotychczasowy system biblioteczny Aleph. Wprowadza to naszą Bibliotekę do grupy instytucji zaangażowanych w ujednolicanie systemu na poziomie ogólnopolskim.  Łącznie – do 2025 roku – ma on utworzyć platformę zrzeszającą 500 bibliotek.

Więcej informacji na temat Almy w BUO można przeczytać TUTAJ, w artykule zapowiadającym wprowadzenie tego systemu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025