W dniu 26 maja 2022 r. miało miejsce uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Opolskiego, w czasie którego świętowano 70-lecie działalności Biblioteki UO. Był to niezwykle wzruszający czas wspomnień i podziękowań, a także kreślenia planów na przyszłość.

W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele władz samorządowych regionu i miasta, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, władze uczelni, członkowie Senatu UO, dyrektorzy instytutów, dziekani wydziałów, kanclerz UO wraz z dyrektorami jednostek administracyjnych uczelni oraz delegacja pracowników Biblioteki UO.

JM Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk powitał gości, którymi byli: Tomasz Witkowski, wicewojewoda, Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, Aleksander Iszczuk, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola, Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Rafał Rippel, wicedyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji.

Po krótkim powitaniu zaproszonych gości prof. dr hab. Marek Masnyk zapoznał przybyłych do Auli Błękitnej słuchaczy z historią Biblioteki UO. Zebrani z zaciekawieniem słuchali o początkach Biblioteki związanych z Wyższą Szkołą Pedagogiczną we Wrocławiu, która do Opola została przeniesiona w 1954 roku. Wspominano kolejne lokalizacje budynków bibliotecznych, nazwiska i charakterystykę kadencji dyrektorów oraz postępującą rozbudowę zbiorów – od 1330 woluminów w 1951 roku do ponad 1 miliona woluminów książek i innych materiałów bibliotecznych w roku 2021.

Druga w kolejności zabrała głos Danuta Szewczyk-Kłos, dyrektor Biblioteki UO. Na wstępie wyjaśniła powody niecodziennej organizacji obchodów jubileuszu w czasie Senatu UO. Początkowo planowana była uroczysta gala jubileuszowa w Filharmonii Opolskiej – odwołano ją jednak ze względu na wybuch wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku. W związku z tymi dramatycznymi wydarzeniami wystosowano apel do sponsorów obchodów jubileuszu Biblioteki UO z prośbą o przekazanie zadeklarowanych wcześniej środków finansowych ukraińskim bibliotekom. Najwięksi sponsorzy, firmy Aleph, EBSCO i Sages, szybko odpowiedziały i przesłały środki finansowe fundacjom i stowarzyszeniom, które pomagają w ochronie zasobów bibliotek i muzeów na Ukrainie. W drugiej części wystąpienia dyrektor BUO przedstawiła plany rozwoju usług bibliotecznych w ciągu kilku następnych lat. Mają się one opierać na coraz większej cyfryzacji usług i digitalizacji zbiorów. Zarysowano koncepcję budowy Uniwersyteckiego Centrum Cyfryzacji i Otwartej Nauki, które ma się stać gwarantem świadczenia przez Bibliotekę najwyższej jakości nowoczesnych usług dla pracowników i studentów uczelni. Obiekt ma powstać przy ul. Oleskiej 48.

Następnie wszyscy zgromadzeni wysłuchali wykładu zaproszonego gościa – Dominika Cieszkowskiego, zastępcy dyrektora Biblioteki Narodowej. W trakcie swojego wystąpienia zaprezentował on nowe zadania bibliotek zrzeszonych w ramach ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, do której w 2021 roku dołączyła Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego. Przedstawił perspektywy rozwoju bibliotek w kierunku pełnej cyfryzacji usług oraz prowadzenia prac katalogowych w systemach chmurowych. Jednym z nich jest Alma – najnowocześniejszy system chmurowy, który zostanie wdrożony w Bibliotece UO w 2023 roku. W trakcie wystąpienia gość zauważył także, że nasza Biblioteka znalazła się na prestiżowym piątym miejscu na liście rankingowej bibliotek zakwalifikowanych do wdrożenia Almy ze wsparciem Biblioteki Narodowej.

W kolejnej części uroczystości miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości, które dostarczyły słuchaczom wielu wzruszeń. Podkreślana była nieodzowna rola Biblioteki zarówno w procesie kształcenia akademickiego, jak i w życiu codziennym mieszkańców Opola. Zwrócono uwagę na korzyści, a także pewną nieubłagalność, zmian cyfrowych dokonujących się obecnie w bibliotekach. Niektórzy z nostalgią wspominali godziny spędzone w czytelni Biblioteki Głównej w atmosferze pracy intelektualnej.

Na koniec dyrektor Danuta Szewczyk-Kłos i JM Rektor prof. dr hab. Marek Masnyk wręczyli dyrektorom jednostek administracyjnych uczelni pamiątkowe podziękowania za dotychczasową współpracę i wspieranie inicjatyw Biblioteki UO. Do grona uhonorowanych należą (w kolejności alfabetycznej): Dyrektor Biura Dydaktyki i Spraw Studenckich Małgorzata Bergandy-Heretyk, Kanclerz Zbigniew Budziszewski, Dyrektor Biura Zamówień Publicznych Marcin Czura, Dyrektora Biura Finansowego Konstanty Gajda, Dyrektor Centrum Informatycznego Marek Ganczarski, Dyrektor Biura Nauki i Obsługi Projektów Jarosław Kubiak, Dyrektor Biura Rektora Małgorzata Mitrus, Dyrektor Wydawnictwa UO Natalia Musiał, Dyrektor Centrum Nowoczesnych Technologii Sławomir Paszkiewicz, Dyrektor Biura Spraw Pracowniczych Bożena Pytel-Mielnik, Główny Księgowy Robert Wojtyra.

Zakończenie obchodów jubileuszu uświetniło wystąpienie Chóru Studentów Muzykologii UO pod batutą Pani Eweliny Szendzielorz.

Wszystkim zaproszonym gościom ogromnie dziękujemy za obecność i poświęcony czas, a także za wspaniałe gratulacje, jakie wygłosili w trakcie uroczystości. Raz jeszcze składamy również podziękowania firmom Aleph, EBSCOSages, które odpowiedziały na apel Biblioteki i wsparły organizacje charytatywne i instytucje zabezpieczające zbiory biblioteczne na Ukrainie. Osobno dziękujemy też firmie Arfido za wsparcie finansowe organizacji czwartkowej uroczystości jubileuszowej w Auli Błękitnej Collegium Maius.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia wystawy jubileuszowej podsumowującej 70 lat działalności Biblioteki oraz zapoznania się ze zdjęciami z uroczystego Senatu w galerii poniżej.

Zdjęcia wykonał i opracował graficznie Piotr Kasprzyk z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych.

Tekst: Michalina Jaworska z Działu Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych